Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Ničivou povodeň připomíná výstava na Kampě
16-8-2017

Ničivou povodeň připomíná výstava na Kampě

Velkoplošné fotografie, připomínající, že od katastrofální povodně, jež ničila Prahu, uplynulo už patnáct let, nabízí výstava, kterou je možné zhlédnout v parku Kampa u Werichovy vily. Dny od 12. do 18. srpna 2002 se nesmazatelně zapsaly do historie Prahy. Velká voda tehdy zatopila téměř 6 procent plochy hlavního města a evakuováno díky ní muselo být téměř 50 tisíc obyvatel. Škody dosáhly výše 30 miliard korun.

„K nejpostiženějším oblastem patřila Praha 1. Pod vodou byly Kampa, velká část Malé Strany, Josefova a Starého i Nového Města. Škody se na území naší městské části vyšplhaly na 400 milionů korun,“ popsal radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil, který se zúčastnil slavnostního zahájení výstavy v parku Kampa.

Spolu s ním si expozici prohlédli Daniel Hodek, 1. zástupce starosty Prahy 1 a radní hlavního města, pražská primátorka Adriana Krnáčová a další osobnosti. Podle Ivana Solila se Praha 1 spolu s celým městem z povodní před patnácti lety poučila, mnohé změnila a vylepšila. „Vznikl jednotný systém ochrany před velkou vodou, centrum města chrání mobilní třímetrové protipovodňové bariéry a kanalizační síť je chráněna uzávěry,“ vyjmenoval příklady účinných opatření radní Prahy 1 Ivan Solil.

Nový systém ochrany otestovala velká voda v roce 2013. „Tehdy jsme si mohli nová opatření úspěšně vyzkoušet a například Palác Žofín byl díky vlastním mobilním zábranám kompletně ochráněn,“ vyzdvihl Ivan Solil.

Fotografická expozice ukazuje na jednotlivých panelech mimo jiné Kampu a část Malé Strany, které se před patnácti lety staly součástí velkého jezera, domy na Smetanově nábřeží, oddělené jen několika desítkami centimetrů od hladiny řeky, Karlův most ztrácející se ve vodě, evakuaci hrochů ze ZOO Praha, zdevastovanou Libeň, zřícený dům v Karlíně, zničené vestibuly metra, hasiče zasahující na Klárově, Nemocnici Na Františku, zachráněnou pytli s pískem, Holešovice topící se v bahně, Kampu pokrytou bahnem a opakující se pohledy na řeku, kterou v tu chvíli protékalo 5 000 m3 vody za vteřinu.

Přijďte si prohlédnout svědectví o dramatu, které snad už Praha nezažije. Výstava je volně přístupná, a to až do 30. září.

FOTO (C) Městská část Praha 1