Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Okřídlený lev přivítal vzpomínkové shromáždění
14-8-2017

Okřídlený lev přivítal vzpomínkové shromáždění

Stovky aktivních vojáků, zasloužilých veteránů, občanů i členů britské komunity v Praze se sešly na Klárově, aby si připomněly 72. výročí návratu českých a slovenských letců RAF do vlasti. Ti se proslavili za druhé světové války v bitvě o Británii a na Klárově je na jejich počest už tři roky umístěn památník s dvoumetrovým okřídleným lvem, který byl darem britské komunity v Čechách. V nejbližší době ho čeká rozšíření.

Velká účast příjemně potěšila i tradičního organizátora pietní akce Jiřího Stanislava, generálního převora mezinárodního řádu Křižovníci s červeným srdcem, který se v úvodu obrátil k zemřelým letcům i parašutistům, kteří za války bojovali proti nacismu. „Oni tam někde nahoře mají z našeho shromáždění určitě velkou radost,“ prohlásil za potlesku účastníků.

Shromáždění na Klárově se stejně jako každý rok uskutečnilo za podpory starosty Městské části Praha 1 Oldřicha Lomeckého. „Jsem moc rád, že je na Klárově památník s okřídleným lvem, který je pietním místem našich pilotů a dalších příslušníků letectva. A jsem hrdý na to, že jsme si ho – navzdory jiným – vybojovali,“ uvedl Oldřich Lomecký, pro kterého je podle jeho slov ctí se každoročně účastnit připomínky návratu našich statečných letců, kteří bojovali v britském Královském letectvu.  

V blízké době by se na památníku měla objevit jména všech našich pilotů RAF a v jeho okolí by pak měly stát lavičky symbolizující jednotlivé perutě. „Památník chceme tady! Nedopustíme jeho odsunutí někam na okraj Prahy,“ zdůraznil prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který v této souvislosti připomněl neodpustitelné křivdy, kterých na statečných pilotech dopustila komunistická diktatura.

Vzdát hold statečným vojákům a podpořit památník na Klárově přišli i generálmajor Emil Boček, nositel Řádu Bílého lva, a brigádní generál Pavel Vranský, nositel mj. Řádu T.G.M. a Čs. válečného kříže, kteří jsou posledními v České republice žijícími příslušníky Královského letectva – RAF. 

Spolu s nimi účastníci přivítali i Hanu Fajtlovou, vdovu po legendárním stíhači RAF, generálporučíkovi Františku Fajtlovi, který byl nositelem Řádu Bílého lva, Řádu Milana Rastislava Štefánika a britského Distinguished Flying Cross.

Uctít památku letců a postavit se za památník přišli rovněž Jaroslava Janderová, členka Zastupitelstva hl. m. Prahy a předsedkyně spolku Publicum Commodum, který řadou svých osvětových akcí připomíná hrdiny boje proti nacismu a komunismu, a radní Prahy 1 Filip Kračman.

Britská komunita shromáždila na památník českým i slovenským letcům v podobě dvoumetrového okřídleného lva tři miliony korun. Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší. Lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Slavnostního odhalení památníku se v roce 2014 zúčastnil i britský poslanec a vnuk legendárního Winstona Churchilla Nicholas Soames. „Čeští a slovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv britského lidu. Byli to ti nejlepší z nejlepších,“ prohlásil britský politik. Churchill podle něj obdivoval umění a odvahu našich letců, kteří se velkou měrou podíleli na úspěchu spojeneckých vojsk.

O vznik památníku se velmi zasloužil britský podnikatel Euan Edworthy, který v Čechách už léta žije. „Můj otec byl v Královském letectvu a často mi vyprávěl příběhy o slavných československých letcích a o jejich odvaze ve druhé světové válce. Když jsem před lety přijel do České republiky, jedna z prvních věcí byla, že jsem toužil vybudovat památník těmto statečným lidem. Je to naše poděkování,“ řekl Euan Edworthy.

V britském Královském letectvu sloužilo za 2. světové války 2 402 Čechů a Slováků, 493 z nich v bojích zahynulo. Kromě pilotů to byl pozemní personál, další muži působili na administrativních pozicích, jako styční důstojníci u Královského letectva nebo ve výcvikových jednotkách.

FOTO (C) Městská část Praha 1