Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Partnerství s Bambergem funguje výborně, a to už 25 let
12-8-2017

Partnerství s Bambergem funguje výborně, a to už 25 let

Do Prahy 1 zavítala návštěva z partnerského bavorského města Bambergu. V Brožíkově síni Staroměstské radnice ji slavnostně přivítal starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. Praha 1 uzavřela partnerskou smlouvu se sedmdesátitisícovým Bambergem v roce 1992, tedy ve stejném roce, kdy byla podepsána „Smlouva mezi SRN a ČSFR o dobrém sousedství a přátelské spolupráci“. 

„Spolupráce s Bambergem je na výborné úrovni a je skutečně široká,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který vyzdvihl například studentské výměny, včetně vytvoření studentského filmu, nedávno v Bambergu uspořádanou výstavu fotografií Václava Havla nebo spolupráci divadelních souborů.

Návštěva z Bambergu, na čele se starostou Andreasem Starkem, dorazila na kolech. „Partnerství s Prahou 1 patří k našim nejúspěšnějším. Jsme šťastní, že můžeme být partnery někoho tak významného,“ prohlásil Andreas Starke a mezi příklady zdařilých projektů uvedl výměnu studentů hudebních škol a gymnázií i žáků základních škol.

Oldřich Lomecký upozornil na krásu Bambergu. Praha 1 mu podle jeho slov drží palce v dalším rozvoji. „Historie tohoto města je úctyhodná. Nejrůznější architektonické slohy se mísí ve zdech krásných paláců, kostelů a domů i v dalších památkách, které zde vystavěli geniální umělci a stavitelé. Přes svoji historickou jedinečnost je Bamberg ale městem moderním, pulzujícím, žijícím zejména pro ty, kteří s ním spojili své životy,“ řekl Oldřich Lomecký.

Představitelé měst si navzájem vyměnili i malé dárky. Ten od Prahy 1 byl zabalen do bavorské modré barvy. Oldřich Lomecký obdržel od bavorských přátel vzorky místních produktů, radní Prahy 1 Filip Kračman zase dostal místní piva. „Bamberská piva jsou skvělá a při poslední návštěvě jsem je velmi rád ochutnal,“ vysvětlil s úsměvem Filip Kračman.

Jak upozornil starosta Andreas Starke, ještě v osmdesátých letech náležel Bamberg k místům s největší spotřebou piva. „Toto prvenství jsme sice v posledních letech ztratili, ale zase se o návrat na čelo ´pivařského pelotonu´ snažíme,“ uvedl bamberský starosta.

Drobné dárky přivezli bamberští partneři i tiskové mluvčí radnice Prahy 1 Veronice Blažkové a Dorianu Gaarovi, vedoucímu oddělení zahraničních vztahů.

Bamberg je městem s historií delší než tisíc let, sahající až do dob starověkého Říma. Od roku 1993 má statut města světového kulturního dědictví UNESCO. Může se pochlubit unikátními památkami jako například starou radnicí, benediktinským klášterem svatého Martina, zámkem Geyrswörth s růžovou zahradou, původně rybářskými Malými Benátkami na břehu řeky Regnitz nebo překrásnou vilou Concordia. 

Více informací o Bambergu naleznete na https://cs.wikipedia.org/wiki/Bamberk a na http://www.stadt.bamberg.de/  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1