Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Metrostav Handy Cyklo Maraton – sportovat a žít naplno
5-8-2017

Metrostav Handy Cyklo Maraton – sportovat a žít naplno

2 222 kilometrů absolvovali během pěti dnů účastníci Metrostav Handy Cyklo Maratonu, kterého se už popáté zúčastnily týmy tvořené zdravými i handicapovanými cyklisty, muži i ženami, amatéry i profesionály. Ti všichni bojovali o vítězství, ale hlavně za úspěšnou integraci handicapovaných do společnosti a za to, aby ukázali, že všichni bez rozdílu můžeme tvořit fungující tým, a to jak v extrémním závodě, tak v běžném životě.

Nonstop jízdu okolo České republiky s výjezdem do Drážďan absolvovaly čtyř a osmičlenné týmy zdravotně postižených a zdravých sportovců. Startovalo se 1. srpna od Břevnovského kláštera a cíl byl 5. srpna na Kampě. Celý závod, organizovaný neziskovou organizací Cesta za snem, se konal za podpory Městské části Praha 1 a pod záštitou jejího starosty Oldřicha Lomeckého.

Trasu 2 222 kilometrů musely týmy zdolat v limitu 111 hodin. Letos odstartovalo čtyřiatřicet družstev a jezdci se střídali štafetově zhruba po 25 až 30 kilometrech. Jeli pět dní a pět nocí bez zastavení.

Metrostav Handy Cyklo Maraton názorně ukazuje, že i s handicapem lze sportovat, bavit se s kamarády a žít naplno. Jeho účastníci z řad zdravotně postižených sportovců jsou pak příkladem lidí, kteří se dokázali poprat s nepřízní osudu a nevzdali to. Městská část Praha 1 proto tuto velmi přínosnou akci s radostí podpořila a ráda ji podpoří i příště,“ prohlásil Zdeněk Barták, člen Zastupitelstva MČ Praha 1 a místopředseda Komise kultury, který pomohl vyhlásit nejlepší čtyřčlenné týmy.

Jak sami organizátoři přiznali, když v roce 2013 začínali, nikdo úspěchu příliš nevěřil. Závodu se tehdy zúčastnila padesátka odvážlivců. Letos to už byly tři stovky účastníků. Hlavní organizátorskou postavou a zároveň závodníkem je Heřman Volf, předseda organizace Cesta za snem, dlouholetý sportovec, jenž se po těžkém úrazu ocitl na vozíku. Letos během závodu oslavil narozeniny.

„Pro nás jsi stále ten kluk, který sní. Děkujeme ti, že můžeme snít s tebou,“ vzkázali mu autoři obrazového sestřihu, který mu na Kampě dali jako dárek. 

Při slavnostním zakončení cyklo maratonu na Kampě čekaly na diváky kromě dojezdu jednotlivých týmů a vyhlášení výsledků také stanoviště s pestrou skladbou her a soutěží pro děti i dospělé a koncerty kapel Děda Mládek Ilegal Band a Eddie Stoilow.

Během pěti dnů vyčerpávajícího cyklistického závodu najeli jeho účastníci dohromady více než 90 tisíc kilometrů. Hned dvakrát tak objeli svět. Za uplynulé čtyři ročníky zdolali 360 tisíc kilometrů, což je vzdálenost ze Země na Měsíc. 

Stejně jako s každým ročníkem roste počet ujetých kilometrů, zvyšuje se i sportovní úroveň cyklo maratonu. Potvrdil to i Heřman Volf. „Podle mě byl letošní maraton nejlepší,“ prohlásil za hlasitého souhlasu ostatních jezdců. Pozval tím i případné zájemce k účasti v příštím ročníku. A my se s radostí připojujeme. 

Podrobné výsledky naleznete >>ZDE<<  

FOTO (C) Městská část Praha 1