Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Čestné občanství Prahy 1 Vladimíru Jiroutovi
21-7-2017

Čestné občanství Prahy 1 Vladimíru Jiroutovi

Městská část Praha 1 udělila své čestné občanství architektu Vladimíru Jiroutovi, který se nesmazatelně zapsal do historie hlavního města. V polovině šedesátých let totiž neúnavně bojoval za výstavbu metra a zároveň proti nesmyslnému projektu podpovrchové tramvaje, který by vedl k velkému bourání v centru metropole. 

„Pan Vladimír Jirout zachránil obrovský kus historické části Prahy nevyčíslitelné hodnoty. Nebýt jeho obrovského nasazení, množství studií, fotografií a dokonce i filmového dokumentu – stejně jako podpory od profesora Jaroslava Fragnera, u kterého postgraduálně studoval architekturu na Akademii výtvarných umění – došlo by k devastaci podstatné části dnešní Pražské památkové rezervace. Zmizely by celé bloky domů od Hlavního nádraží přes Karolinum a Staroměstské náměstí až k Rudolfinu,“ vysvětlil ve svém projevu při slavnostním předání čestného občanství starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Připomněl, že boj o metro byl o to náročnější, že se konal v polovině šedesátých let minulého století, kdy více než odbornost rozhodovalo stanovisko stranických orgánů. „Panu architektovi se ale podařil opravdu husarský kousek a pro svoji myšlenku získal odborníky, veřejnost a nakonec i tehdejší politiky,“ uvedl Oldřich Lomecký.

Práce a kvalit Vladimíra Jirouta si po zásluze všimli v Berlíně, s nímž spojil velkou část svého profesního života. Podílel se na územním plánu tamějšího metra a je autorem i některých staveb berlínského metra. 

Vladimír Jirout se narodil v roce 1932, tedy rok poté, co se jeho rodiče, Ludmila a Alois Jiroutovi, uznávaní knihvazači, vrátili z dlouholetého pobytu v Paříži do Prahy. Vystudoval reálné gymnázium a v letech 1952 až 1957 Fakultu architektury na Českém vysokém učení technickém. Ačkoliv úspěšně absolvoval všechny zkoušky a vypracoval diplomovou práci, nebylo mu dovoleno ji obhájit. Na to si musel počkat až do roku 1990.

Komunisté se mu tak pomstili za jeho aktivní činnost v Junáku, kde působil od konce války, kdy se jako třináctiletý chlapec zapojil do pomoci skautů vězňům z koncentračních táborů a později se stal i skautským vedoucím. V roce 1958 ho za to komunisté navíc na tři roky zavřeli do kriminálu.

Za svůj boj za pražské metro obdržel Vladimír Jirout Cenu rektora AVU i poděkování ministra školství a kultury Jiřího Hájka. Napsal několik knih, publikací a statí, byl a je členem českých i zahraničních odborných shromáždění. Je také autorem krásného přímořského hotelu v Turecku.

Vladimír Jirout při slavnostním aktu na Staroměstské radnici obdržel skleněnou plaketu, pamětní medaili MČ Praha 1, zarámované „Čestné občanství Prahy 1“ a šek na 100 000 korun.

FOTO (C) Městská část Praha 1