Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1
17-7-2017

Vladimír Kopecký obdržel Cenu Prahy 1

Skladba Trumpet Voluntary zahájila na Staroměstské radnici důstojnou slavnostní akci, jíž bylo předání Ceny Prahy 1 malíři, grafikovi a sklářskému výtvarníkovi Vladimíru Kopeckému. Rodák z východočeského Svojanova a bývalý dlouholetý vedoucí Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové letos oslaví osmdesáté šesté narozeniny.

„Městská část Praha 1 vám s velkou radostí uděluje svoji cenu a jménem všech těch, kterým vaše tvorba dělá radost a kterým obohacuje jejich životy, vám moc děkuje,“ prohlásil ve svém slavnostním projevu starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který vyzdvihl mimo jiné šíři Kopeckého tvorby.

„Už od dětství prý chtěl malovat, a tato chuť mu zůstala doteď, což je obrovský dar, který mu my ostatní můžeme jen závidět. Říci o něm ale stroze, že je malíř, by určitě nebylo přesné, protože je v první řadě umělcem, který se vymyká nějakým škatulkám a vyhraněným označením a soudům. Je mistrem přesných tahů a tvarů i rozmáchlých výtvarných gest. Jeho tvorba nabízí precizní geometrické linie i expresivní spontánnost,“ popsal Oldřich Lomecký.

Celoživotní láskou prof. Vladimíra Kopeckého je sklo, s nímž začal pracovat způsobem u nás do té doby nevídaným. „Ale je tu zase ta bohatost a rozmanitost jeho tvorby, takže říci pouze, že pracuje se sklem, by opět bylo nepřesné a velmi zjednodušené, protože on sklu nejen dodává hloubku a prostor, ale obohacuje ho o kolejnice, traverzy, pražce či trámy. A hlavně – o nádherné barvy,“ uvedl starosta Prahy 1.

Akademický malíř Vladimír Kopecký vystudoval hned po válce Státní odbornou školu sklářskou v Kamenickém Šenově, a to u Reného Roubíčka, Stanislav Libenský ho vedl ve Státní průmyslové škole sklářské v Novém Boru a poté v letech 1949 až 1956 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u prof. Josefa Kaplického, otce světově proslulého architekta Jana Kaplického.

V pouhých sedmadvaceti letech získal spolu s Adrienou Šimotovou a Františkem Burantem zlatou medaili za mozaiku pro bruselskou Světovou výstavu EXPO 58. „Seznam muzeí a galerií, v nichž můžeme nalézt jeho díla, je úctyhodný a úctyhodná jsou i jména těchto uměleckých institucí. Úctyhodný je i počet jeho výstav a úctyhodná jsou i významná mezinárodní ocenění, jež za svoji tvorbu obdržel,“ vyjmenoval Oldřich Lomecký, podle kterého jsou oceněním práce profesora Vladimíra Kopeckého určitě i jeho bývalí studenti, které učil ve svém legendárním sklářském ateliéru na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a kteří ho velmi respektovali a měli rádi.

Kromě zarámovaného ocenění si čerstvý laureát odnesl ze Staroměstské radnice skleněnou Cenu Prahy 1, krásnou kytici a šek v hodnotě padesát tisíc korun. „Studoval jsem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze 1, od roku 1954 jsem bydlel na Pohořelci, v Jilské ulici jsem míval ateliér a nakonec jsem osmnáct let učil na své Vysoké škole uměleckoprůmyslové, sídlící tehdy už na Palachově náměstí. Tak se tvořil můj vztah k nejúžasnější městské části na celém světě,“ vyjmenoval nositel Ceny Prahy 1, prof. Vladimír Kopecký.

FOTO (C) Městská část Praha 1