Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Senioři z Prahy 1 strávili rok na vsi
21-6-2017

Senioři z Prahy 1 strávili rok na vsi

V jihočeských Dobronicích se po roce opět konal populární letní tábor pro seniory z Prahy 1. Táborový program, který je každoročně do detailu připravený a přináší účastníkům řadu krásných zážitků a překvapení, se letos jmenoval „Rok na vsi“ a senioři díky němu během týdne prožili to nejzajímavější, co nabízejí jednotlivé měsíce v roce.

A byl to pěkný fofr, neboť každý půlden znamenal jeden měsíc. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si ani letos nenechal ujít návštěvu spojenou s opékáním špekáčků, dorazil zrovna v den, kdy na nástěnce stálo „Březen, za kamna vlezem“, aby se hned po obědě objevilo „Duben – ještě tam budem“

Vzhledem k tomu, že všichni účastníci hned po příjezdu prošli tradiční „bránou do dětství“, nebylo nic nemožné, a tak se na táboře bobovalo a v den návštěvy pana starosty zase byly Velikonoce a při té příležitosti se stavěl kurník pro slepičky, sbírala se a barvila vajíčka, pletly se pomlázky. S vajíčky se ale rovněž třeba běhal štafetový běh. Celý den pak vyvrcholil čarodějnicemi, které byly přeci jen trochu mírnější, než jak je známe, aby se při nich mohli pohodlně opékat „čarodějničtí ježci“.

A plné zážitků byly všechny dny. Však jsme si v táborové kronice mohli třeba o neděli přečíst: „A takových her dnes bylo osm. Perfektně připravených… Den byl hezký, pohodový.“

„Kdybych nemohl alespoň na chvíli zajet na náš tábor seniorů, nebylo by to to správné léto,“ svěřil se starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se na návštěvu velmi těšil.

Táborový program byl, jak je vidět, tradičně velmi pestrý a na táborníky denně čekala celá řada her a soutěží. Jak ale zdůraznila ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, bylo na seniorech, kdy se naplno zapojili a kdy si naopak potřebovali odpočinout. Jak ale seniory z Prahy 1, účastnící se táborů, známe, nemáme pochyb o jejich tábornickém zápalu.

Potvrdil nám to i tradiční „hlavas tábora“ Riki: „Tady i ranní rozcvičky probíhají s nadšením a písničkami.“ 

Tábor seniorů prostě i letos vyplnila spousta legrace, zábavy i radosti z pohybu v přírodě. A popravdě řečeno, není divu, když parta organizátorů vymyslela pro účastníky takové události jako dožínkový bál, taneční soutěž o nejlepší taneční pár, koncerty kapely městských strážníků a country kapely, návštěvu Mikuláše i dobronických dobrovolných hasičů a další a další bezva zážitky. Nezapomnělo se ani na narozeniny táborníků, a protože na vsi prožili celý rok, dostalo se na všechny.

„Tábor pro seniory je jedinečným projektem našeho Střediska sociálních služeb a je jednoznačným přínosem pro pohodu našich starších spoluobčanů, z nichž někteří jsou dokonce poprvé v životě na táboře,“ ocenil Oldřich Lomecký.

O čtyřiadvacet seniorů bylo během týdenního pobytu pod dobronickým hradem skvěle postaráno ve všech směrech. Příkladem je určitě taková kuchyně. „Kuchaři jsou ´neštěstí´ tábora. Jak těžce se budou shazovat nabraná kila! Nelze ale odolat…“ dočetli jsme se v táborové kronice, a tak jsme se podívali na aktuální jídelníček.

Po snídani byla na řadě „sváča z naší zahrádky“, oběd byl popsán jako „zhasni svíčku, slízni smetánku“, k odpolední svačině se podával „ledový mlsánek“, k první večeři „růžová fiš a škrobové opékánky“ a k druhé večeři už zmínění „čarodějničtí ježci“. V jiné dny to byl například Jánošík a knédl nebo naklepaný chudák malý a čínské broky.

„Náš tábor slouží mimo jiné k posílení psychické pohody seniorů a ke zlepšení jejich fyzické kondice. Během týdne se zaměřujeme na koncentraci, rovnováhu a koordinaci pohybů, účastníci se seznamují s přírodou, odpočívají v ní a prožívají drobné i větší radosti. Důležité je určitě i navazování nových kontaktů,“ popsala některé z přínosů tábora Helena Čelišová.

Tábor skončil, jeho účastníci se už vrátili domů, ale zážitky budou dlouho přetrvávat. Zkuste to příště i vy. Stojí to opravdu za to.

Další informace: www.socialnisluzby-praha1.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1