Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Restaurátorské práce ve Vlašské kapli finišují
22-6-2017

Restaurátorské práce ve Vlašské kapli finišují

Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie v Karlově ulici, která je součástí areálu Klementina a je ve vlastnictví Italské republiky, by už brzy měla mít za sebou náročnou rekonstrukci. Tento týden bylo možné se do ní podívat a seznámit se se stavem prací. Kromě iniciátora rekonstrukce a italského velvyslance Alda Amatiho toho využili například kardinál Dominik Duka či starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„V současnosti probíhají restaurátorské práce na interiéru. Už jsme dokončili kopuli kaple a všechno by pak mělo být hotové na přelomu srpna a září. Věřím tedy, že kaple bude přístupná do konce září,“ popsal italský ambasador Aldo Amati, který chce kapli podle svých slov vrátit plnohodnotný život. Spravovat ji bude řecko-katolická církev a Velvyslanectví Italské republiky a Italský kulturní institut v ní chtějí čas od času pořádat akce pro veřejnost.

Vlašská kaple je jednoduchá manýristická oválná stavba s kopulí, vybudovaná na konci šestnáctého století pro potřeby Italů žijících v Praze. Rekonstrukci financuje Italská republika a provádějí ji italské firmy. 

Italský velvyslanec ocenil spolupráci s českými památkáři a také spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Kaple je podle něj velmi důležitá pro Italy žijící v Praze, stejně jako například Vlašský špitál ve Vlašské ulici, kde sídlí Italský kulturní institut. Tam v těchto dnech proběhly oslavy čtyřstého výročí vysvěcení kaple sv. Karla Boromejského.

„Naše městská část s velkou radostí podporuje náročnou rekonstrukci Vlašské kaple a zároveň oceňuje přístup Italské republiky a jejího pana velvyslance, který se do projektu pustil s obrovským nasazením a nadšením. Navázal tak na své zdejší italské (vlašské) předky, kteří v Praze vybudovali řadu nádherných staveb a mají obrovskou zásluhu na jedinečnosti našeho hlavního města,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Vlašskou kapli si prohlédl i kardinál Dominik Duka. „Vážím si iniciativy pana velvyslance Alda Amatiho a vážím si práce pana Alessandra Battaglii a jeho restaurátorského týmu a jsem šťastný, že mohu vidět výsledek jejich výtečné práce,“ prohlásil hlavní představitel české římsko-katolické církve, podle kterého byla Praha velká vždy tehdy, když byla otevřená a když byla schopna přijímat impulzy, jež ji obohacovaly. „Přítomnost italské komunity a kultury v Praze je něco nevyslovitelného,“ řekl Dominik Duka.

Během první etapy rekonstrukce byly objeveny tubusy s cennými dokumenty, většinou z konce devatenáctého století, kdy proběhla poslední rekonstrukce, a také mincemi, z nichž nejstarší je z roku 1762. 

Vlašská kaple patří k významným renesančním stavbám Evropy, a to díky symbolice obsažené v eliptickém půdorysu kaple, který dokumentuje velkou myšlenkovou přeměnu doby, kdy kaple vznikla: ústup od racionálního renesančního myšlení, které se odráželo v kruhovém půdorysu renesančních staveb, ve smyslovější názor baroka, symbolizovaný právě dynamičtější a z každého úhlu jinak působící elipsou. Interiér kaple je zařízen barokně.

FOTO (C) Městská část Praha 1