Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Svačinky, jak se patří
13-6-2017

Svačinky, jak se patří

Zelenina, ovoce, moderní kuchyňské přístroje, bílé kuchařské čepice a na vše dohlížející zkušení profesionálové. Ne, nechceme vás zavést na nějaký ne zrovna levný kulinářský kurz, ale – věřte nevěřte – do mateřské školy, která sídlí v nádherné budově na vrcholu Hellichovy ulice a malé děti do ní chodily už na konci třicátých let. Chceme vám ukázat, že svačit se dá zdravě a že děti s tím souhlasí, dokonce si takovou svačinku dokážou vytvořit.

Vcházíme do třídy, kde se to jen hemží malými kuchaři v bílých čepicích s nápisy Ruda, Max, Kika, Julinka či Elenka. Voní čerstvé pečivo, mixéry běží a děti zpracovávají zeleninu jako třeba cizrnu, hrášek či brokolici, tedy ne zrovna nějaké hity školních jídelen. Tady je to ale jinak, tady to všem chutná – dětem i nám dospělákům – a příprava je přitom rychlá a jednoduchá.

„Jsem moc ráda, že se děti s takovou chutí staly kuchaři a že si pod vedením odborníků vyzkoušely, jak rychlé, dobré a zdravé mohou být svačinky, a to nejen tady ve školce, ale i doma,“ říká radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková, která s oddělením školství Úřadu Městské části Praha 1 dlouhodobě propaguje v řadách školáků a rodičů zdravý životní styl.

„A součástí zdravého životního stylu je také zdravé a správné stravování. Proto jsme na školách vedli spolu s výživovým poradcem besedy s rodiči a proto jsme například ve školních jídelnách organizovali týden zdravého a sezonního vaření,“ vysvětluje Eva Špačková.

Nyní se Městská část Praha 1 zapojila do projektu Magistrátu hlavního města Prahy s názvem „Zdravé svačinky“. „Jeho cílem je, aby se děti seznámily s recepty i přípravou a aby tuto zkušenost přenesly i do svých rodin a vyzkoušely si to s rodiči. A co je nejdůležitější, aby se takové svačinky staly součástí domácích jídelníčků,“ popisuje Ilona Kumžáková, která má na magistrátu na starost školní stravování.

Ilona Kumžáková i vedoucí oddělení školství Úřadu MČ Praha 1 Michaela Vencová zdůrazňují důležitou roli zapojení rodin, a proto připravují soutěž, kdy děti za pomoci rodičů doma vytvoří nějakou dobrou svačinku, krásně s ní nazdobí pečivo a vše zachytí na fotografiích, které se pak stanou součástí velké soutěže. To ale předbíháme.

Důležitou zprávou je, že dětem takové svačinky – sladké i „slané“ – chutnají. Nutno dodat, že některé receptury jsou opravdu netradiční. Třeba cizrnová pomazánka: propláchnete cizrnu, rozmixujete ji s kokosovým mlékem a javorovým sirupem na hladkou pastu, do které zašleháte kakao. Mažete na opečené toasty. Chutná výborně. 

A přidáváme ještě jeden recept na špenátovou pomazánku. Z rozmraženého listového špenátu vymačkáte přebytečnou vodu a nakrájíte ho nadrobno. S pomazánkovým máslem utřete bryndzu a vše pak smícháte se špenátem. Dochutíte česnekem utřeným se solí. Podáváte na toastech.  

Výborná ale byla i sladká pomazánka z dýňového pyré, jemného tvarohu, másla a meruňkového džemu. Nebo z už zmíněné brokolice, pomazánkového másla a pečeného česneku.

„Uznejte, že to je dobré, jednoduché a určitě zdravější než některá ´česká klasika´, jež občas na rodinných jídelníčcích přetrvává,“ říká Eva Špačková a dodává, že by se do projektu „Zdravé svačinky“ měly postupně zapojit všechny mateřinky z Prahy 1 a od nového školního roku i první stupeň základních škol.

Zdravé svačinky (ale i večeře) si můžete připravovat po celý rok – z čerstvých i mražených surovin. Tak to zkuste už teď nebo o nadcházejících prázdninách. A když to spojíte s aktivním pohybem na čerstvém vzduchu, uděláte pro své děti možná víc, než si myslíte.

Tak dobrou chuť!



FOTO (C) Městská část Praha 1