Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Neděle byla na Petříně ve znamení pikniku
11-6-2017

Neděle byla na Petříně ve znamení pikniku

Krásné počasí s modrou oblohou, zvolna se pohybující děti a dospělí, páry i rodiny, v trávě polehávající opalující se domácí i turisté a k tomu poklidný a příjemný swing – tak takto to v neděli odpoledne vypadalo na Petříně, kde Městská část Praha 1 uspořádala rodinný piknik s názvem „Hurá na Petřín“. 

A protože piknikovat i odpočívat se má – alespoň trochu a občas – aktivně, kdo chtěl, mohl si vzít soutěžní kartičku a obejít stánky, kde na něj čekaly historické postavy i historické soutěžní otázky. Na konci zvolna ubíhajícího okruhu si pak všichni úspěšní soutěžící vyzvedli dárky a ceny.

„Náš nedělní piknik nabídl možnost smysluplného a příjemného strávení nedělního odpoledne, daleko od nákupních center a ´šopování´, na krásném místě a za krásného počasí,“ popsala iniciátorka akce a radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková. 

A tak to také návštěvníci přijali a využili dobrý nápad ke společně strávenému rodinnému odpoledni v klidném prostředí i k „dobití baterek“. Na prvním stanovišti si popovídali a zasoutěžili o Petříně a jeho rozhledně, na druhém o Karlu Hynku Máchovi, na třetím se potkali s čertem a kněžnou Drahomírou a otázkami o nich, na čtvrtém se sestrou Jana Žižky a kouzelníkem Žitem, na pátém s Karlem IV. a Bílou paní, na šestém s vodníkem a kněžnou Libuší, na sedmém s alchymistou a Tadeášem Hájkem z Hájku a na osmém si zasportovali a prověřili i znalosti o sportu.

A když měli všechno za sebou, mohli si půjčit deku, lehnout si na trávu a poslouchat Petr Kroutil Orchestra. Děti si zatím mohly odskočit za animačním týmem nebo si nechat namalovat nějaký úžasný obrázek na obličej.

Piknikové odpoledne si pochvalovala i Eva Špačková, která si kromě pořadatelských povinností našla čas také na povídání s rodiči a dětmi i dalšími sousedy. Zašla rovněž za kapelníkem orchestru Petrem Kroutilem, absolventem Konzervatoře Jaroslava Ježka, Berklee College Of Music v Bostonu a Kathmandu University v Nepálu, který je rovněž znám jako Danny Smiřický ze seriálu Prima sezona, natočeného podle Josefa Škvoreckého. Ke všem těm velmi dobrým školám totiž odstartoval v Praze 1, kde chodil na základní školu a kde ho měla „v práci“ i současná radní Eva Špačková. „Byla mojí paní učitelkou v první třídě – a dodnes nejoblíbenější,“ svěřil se vynikající hudebník.

Piknik pořádaný Prahou 1 je minulostí, to ale neznamená, že bychom nemohli využít jeho inspiraci i některou další sobotu a neděli. Zkuste to: odpočinete si a ve společnosti dětí a blízkých se vždy piknikuje nejlépe.

FOTO (C) Městská část Praha 1