Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 ocenila tanečnici Markétu Kyliánovou
9-6-2017

Praha 1 ocenila tanečnici Markétu Kyliánovou

Bývalá slavná tanečnice Markéta Kyliánová, mezi světovými válkami známá jako Rita Rita a v posledních několika letech nejstarší občanka Prahy 1, obdržela „Čestné občanství Prahy 1 in memoriam“. Rodačka z haličské Přemyšli, která dnes leží na jihovýchodě Polska, se narodila 28. března roku 1912 a zemřela 2. prosince loňského roku. Ocenění převzal z rukou starosty Oldřicha Lomeckého její syn Jan.

Markéta Kyliánová, jež byla jen o měsíc mladší než Nataša Gollová, už v osmi letech tančila na scéně opavského divadla. Taneční průpravu získala mimo jiné u věhlasného Achilla Viscusiho, u Remislava Remislavského a u primabaleríny Jelizavety Nikolské. „Měla v tomto směru velkou oporu v rodičích, což v té době rozhodně nebylo běžné. Její otec – kromě toho, že byl štábním kapitánem – totiž také miloval umění a hudbu zvlášť a sám psal vlastní skladby,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který ve svém slavnostním projevu připomněl osobnost Markéty Kyliánové.

„Nepoznal jsem paní Kyliánovou se zamračenou tváří a jako usměvavou dámu si ji pamatují i v DPS Týnská, kde v posledních letech bydlela. Byla prostě příkladem člověka, který kolem sebe rozdává radost,“ uvedl Oldřich Lomecký, který rovněž vzpomněl na příjemné oslavy narozenin, které coby nejstarší občanka Prahy 1 slavila v domě s pečovatelskou službou v Týnské ulici. 

„´Mám vás všechny ráda!´ Tak těmito slovy nás vždycky paní Markéta Kyliánová vítala, když jsme s ní přišli oslavit narozeniny. Na své krásné tváři měla pokaždé úsměv a nikdy při tom nesměly chybět ´bublinky´ ani chlebíčky. ´Na to jsem se těšila celý týden,´ přiznávala a neustále nás pobízela, abychom si ještě něco zakousli a abychom si určitě dolili,“ popsal s úsměvem starosta Prahy 1.

Markéta Kyliánová zářila v prvorepublikových kabaretech a zářila i jako sólistka Velké operety v Praze, kam byla angažována v roce 1935 a kde tančila například v operetě Franze Lehára Giuditta. Zářila i v Holandsku, kam v roce 1937 odjela se skupinou Marty Aubrechtové. Tamější publikum okouzlila natolik, že okamžitě získala stálé angažmá, v němž setrvala dva roky. „Byla krásná, vznešená a tančila tak, že lidé žasli,“ okomentoval Oldřich Lomecký.

V roce 1942 se vdala za právníka Václava Kyliána, ukončila svoji kariéru a naplno se věnovala rodině. V roce 1945 se manželům narodil syn Jan a o dva roky později pak Jiří, budoucí slavný tanečník a choreograf. 

Krásným zahájením slavnostního ceremoniálu na Staroměstské radnici bylo vystoupení půvabné a talentované Nely Strnadové, členky baletního souboru Národního divadla. V jeho závěru pak Jan Kylián převzal z rukou starosty Oldřich Lomeckého skleněnou plaketu, zarámované „Čestné občanství Prahy 1 in memoriam“ a medaili Městské části Praha 1.

„Máma by z toho měla hroznou radost,“ uvedl Jan Kylián v reakci na ocenění a dodal: „Do poslední chvíle byla velice optimistická a otevřená a dokázala se bavit o všem. Byla to prima ženská.“

Jan Kylián rovněž poděkoval Středisku sociálních služeb Praha 1 a jeho DPS Týnská za péči, kterou věnovaly jeho matce a kterou věnují i ostatním obyvatelům. K jeho poděkování se přidal i pan starosta. „Paní Kyliánová měla především dva úžasné syny, kteří ji milovali a s láskou o ni pečovali,“ zareagovala na pochvalná slova ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová.

FOTO (C) Městská část Praha 1