Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 pokračuje v boji za čisté centrum
8-6-2017

Praha 1 pokračuje v boji za čisté centrum

Praha 1 chce jít vzorem, a tak krok po kroku navrací centru Prahy čisté zdi bez graffiti a nejrůznějších tagů. Projekt antigraffiti byl spuštěn v loňském roce a postupně pokračuje i v roce 2017. Letos se již podařilo místostarostovi Prahy 1 Richardu Burešovi (ODS) a jeho týmu vyčistit zdi domu v ulici Bolzanova a U Bulhara. „Kromě dalších míst, která chceme i do budoucna zbavovat graffiti, se snažíme udržovat i stávající již vyčištěná místa, která se ale znovu stávají terčem vandalů. Jedním z takových míst je již několikrát vyčištěna zeď na Kampě u restaurace Hergetova cihelna či zeď u multifunkčního hřiště Masná. Doufáme, že se od nás bude inspirovat stále více majitelů domů v Praze 1 a pomohou nám tak v našem boji,“ říká místostarosta Bureš.

 Praha 1 nyní jedná o zahájení další, již avizované, části „antigraffiti projektu“. Snad již v průběhu léta získá Praha 1 do svého týmu posilu v boji proti graffiti v podobě elektrického vozidla, které bude pomáhat při rychlém překrývání nově vzniklých graffiti. Překrývání bude realizováno pomocí speciálně připravených barev (různé odstíny podle barev fasád), které mají vysoké krytí, ale přesto nenaruší původní fasádu domu. „V první fázi se takovéto překrývání může zdát neestetické, protože nanesená barva bude mít lehce jiný odstín než barva podkladová. Naším cílem ale je dát sprejerům jasný signál, že zde jejich podpis dlouho nevydrží,“ dodává místostarosta Bureš. Praha 1 bude toto speciální vozítko, které je běžně používáno ve světě testovat zdarma po dobu šesti měsíců, kdy se ukáže, zda je vhodné i pro potřeby Prahy 1. „Předpokládáme, že v prvních měsících bude náš elektrický pomocník zastavovat téměř na každém rohu, ale věřím, že postupem času se situace výrazně zlepší,“ uzavírá místostarosta první městské části, která v problematice graffiti aplikuje tzv. „Teorii rozbitého okna“, což znamená, že nejdůležitější je zakrýt graffiti do 48 hodin od jeho vzniku. Pokud se tak nestane, začnou okolí zaplavovat další graffiti.