Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích
2-6-2017

Praha 1 bojuje s nočním hlukem v ulicích

Od 31. května platí v České republice takzvaný protikuřácký zákon, který zakazuje kouření mimo jiné ve volně přístupných vnitřních prostorech, jako jsou restaurace, bary, kina či divadla. Městská část Praha 1 se už několik let potýká s nočním hlukem v okolí barů a restaurací a radnici bylo už před platností uvedeného zákona jasné, že zákaz kouření povede k velkému nárůstu počtu lidí, kteří budou postávat na ulicích před jednotlivými podniky a rušit noční klid. Vzhledem k dlouhodobému nedostatku strážníků a policistů proto zřídila Antikonfliktní tým.

Nesnadným úkolem Antikonfliktního týmu je upozorňovat ve večerních a nočních hodinách Čechy i cizince, že se nacházejí v obytné zóně, že je třeba dodržovat noční klid a zákaz konzumace alkoholu před provozovnami. 

Antikonfliktní tým jsme poprvé využili před třemi lety, kdy výrazně poklesl počet městských strážníků. Nyní jsme ho obnovili a v průběhu května, června a září proběhne ´testovací´ období, které poté vyhodnotíme,“ vysvětluje Ivan Solil a dodává, že náklady na tým složený z dvanácti odolných mladých mužů, perfektně jazykově vybavených, dosáhnou výše půl milionu korun. 

Je pátek večer. Stojíme na rohu ulic Štupartské a Templové. „Nacházíme se v oblasti, kde na jednom čtverečním kilometru napočítáme devadesát barů a hospod a kde oficiálně žijí tři až čtyři tisíce lidí. Je krátce po jedenácté večer a na celou, zdůrazňuji na celou Prahu 1, by nyní měly dohlížet zhruba tři desítky městských strážníků,“ popisuje radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil. Ten nyní tráví noci v ulicích spolu s Antikonfliktním týmem.

Procházíme Malou Štupartskou a míříme do Dlouhé ulice. Míjíme podniky s doširoka otevřenými okny, obsypané hosty a zavírající třeba až v šest ráno. Ulice působí dojmem, že se nacházíme v blízkosti sportovní haly, v níž právě skončil koncert pro tisíce fanoušků, kteří se nahrnuli do okolních ulic a hospod. Jenže takto to vypadá téměř každou noc.

Vcházíme do Dlouhé ulice. Ta je narvaná troubícími auty s hudbou dunící z otevřených oken a tisícovkami proudících i stojících lidí. Smrad výfukových plynů je místy nesnesitelný. Na konci Masné a Dlouhé sledujeme práci Antikonfliktního týmu, kterému se daří, že počáteční dav řídne a ustává i hluk rozbíjeného skla. 

Přecházíme na druhý konec Dlouhé. Antikonfliktní tým se tam snaží lidem domlouvat, ale když to nepomáhá, má pokyn volat Městskou policii. „V ulicích Prahy 1 bohužel platí přímá úměra: čím více barů a hluku, tím méně strážníků. Sami vidíte, že situace je velmi vážná. Práce Antikonfliktního týmu je velmi náročná a pomáhá, ale nenahradí strážníky a policisty, kteří kdyby tudy chodili a zjednávali pořádek, tak by zde bylo podstatně klidněji a pro občany bezpečněji. Je nezbytně nutné, aby vedení Policie ČR a Městské policie urychleně navýšily počty hlídek v ulicích, jinak může být brzy ještě hůře,“ varuje radní Prahy 1 Ivan Solil.  

Městskou policii řídí Magistrát hl. m. Prahy, Policii ČR pak Ministerstvo vnitra. Obě instituce jsou už minimálně několik let radnicí Prahy 1 upozorňovány na vážnost situace v ulicích první městské části a jsou také nepřetržitě žádány o navýšení počtů policistů a strážníků. Zatím marně.

FOTO (C) Městská část Praha 1