Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pečkárna připomněla mladým lidem hrůzy nacismu
3-5-2017

Pečkárna připomněla mladým lidem hrůzy nacismu

Krásné místo, kde kdysi bývala zahrada Angela z Florencie, lékárníka Karla IV., které pražští měšťané říkali „andělská“, se během nacistické okupace stalo symbolem hrůzy a utrpení. Ještě předtím tam v letech 1923 až 1925 postavil architekt Spielmann pro bankéře Petschka bankovní palác. Od května 1939 do rána 9. května 1945 ho drželo gestapo. Lidé mu neřekli jinak než Pečkárna.

Gestapo v Pečkárně vyslýchalo a mučilo české vlastence. Byli mezi nimi například spisovatel Vladislav Vančura, který byl popraven, či malíř Alfons Mucha, jenž ve věku nedožitých 79 let zemřel na následky krutého výslechu. Známých osobností i prostých lidí prošlo Pečkárnou ale obrovské množství.

Jejich památku a odkaz připomíná každoroční pietní setkání pořádané spolkem Publicum commodum přímo v bývalé Pečkárně v horní části ulice Politických vězňů v Praze 1. „Toto pietní setkání je tradiční. Náš spolek se snaží naší mladé generaci zdůraznit, že naši předci bojovali proti totalitě a že za svobodu pokládali své životy,“ vysvětlila místopředsedkyně spolku Publicum commodum a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová a dodala: „Nezapomínejme na utrpení našich předků za druhé světové války, i když to je pro děti doba vzdálená. Poučme se z totality, abychom neopakovali stejné chyby, protože demokracie je křehká a rozhodně ne definitivní.“

Nacistická okupace představovala ohrožení samotné existence českého národa. Tomu odpovídaly i likvidační plány hitlerovců. V průběhu 2. světové války přišlo o život 360 000 našich obyvatel, z toho 195 000 na popravištích a v koncentračních táborech. Nacisté poznamenali i osud otce starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, který se pietního setkání rovněž zúčastnil. 

„Děkuji spolku Publicum commodum, že připomíná temné kapitoly naší historie i statečnost našich lidí v těchto obdobích. Pořád platí, že národ, který zapomíná na svoji historii, je odsouzen k tomu, aby ji prožil znovu,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a připomněl dětem, že jejich dnešní starosti jsou v porovnání s tím, co jejich vrstevníci prožívali za nacismu, krásnými starostmi. 

Stručně se před nimi rovněž zmínil o osudu svého otce, který byl nacisty v letech 1942 až 1945 vězněn v nacistickém lágru. „Nelidské pracovní podmínky a neustálé hladovění přežil jen díky své velké vůli,“ popsal Oldřich Lomecký.

Tradičním účastníkem pietních setkání v Pečkárně je plukovník Rudolf Roubíček, který se jako šestnáctiletý chlapec dostal přes Terezín do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Zažil ale i další hrůzná místa a v závěru války byl v pochodu smrti, z kterého jej vysvobodila americká armáda. 

Svůj válečný příběh popsal v knize „Přežít tohle peklo stůj co stůj“, kterou vydalo Publicum commodum a která je v knihovnách základních škol. „Narodil jsem se do nádherné rodiny, která prožívala krásný život,“ uvedl Rudolf Roubíček. Život jeho rodiny ale zničil nástup zrůdného nacistického režimu.

Přes prožité útrapy a vysoký věk je plukovník Roubíček plný energie a optimismu a na konci svého poutavého vyprávění se na mladé lidi obrátil se slovy: „Jděte za svým cílem!“

Tradičními účastníky pietního setkání v někdejší Pečkárně jsou také žáci ze ZŠ Vodičkova a Brána jazyků. „Naši žáci nastudovali pásmo tvořené českou a německou verzí písně ´Řekni, kde ty kytky jsou´, působivou protiválečnou písní Borise Viana ´Le deserteur´ a přednesem jmen mladých lidí, kteří se stali oběťmi heydrichiády,“ vysvětlila učitelka francouzštiny ze ZŠ Brána jazyků a nositelka francouzského Řádu akademických palem Markéta Šafránková.

Děti ze ZŠ Vodičkova zase recitovaly báseň Oldřicha Mikuláška „Za nový svět“ a zazpívaly legendární píseň Karla Kryla „Bratříčku, zavírej vrátka“.

„Je skvělé, že se děti ze základních škol podílejí na programu k tomuto tématu a že ke svým literárně-hudebním pásmům přistupují takto odpovědně,“ ocenila v závěru akce radní Prahy 1 pro školství a kulturu Eva Špačková a vyslovila přání, aby si všichni při příštím pietním shromáždění napřesrok mohli říci, že je náš svět přeci jen o kus lepší. 

Další informace: http://www.publicumcommodum.cz/ a www.totalita.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1