Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Sport je víc než jen sport
22-4-2017

Sport je víc než jen sport

Bojují a vyhrávají, ale také inspirují a motivují. A o své příběhy se v sobotu přišli podělit. Věra Závorková, plavkyně, jeden z nejlepších světových lukostřelců David Drahonínský, olympijský plavec Jan Povýšil a další osobnosti, které kromě vůle, píle a odhodlání spojuje ještě jedno – vážný zdravotní handicap.

Závěr velikonočních trhů v dolní části Václavského náměstí ozdobila akce, která ukázala, že mezi námi žijí lidé, kteří i přes nemalé překážky dokážou velké věci. Uspořádala ji nezisková organizace Cesta za snem pod názvem „Sport je víc než jen sport!“ a každou hodinu, od rána do večera, na ní přivítala jednu z osobností, které po právu můžeme označit za borce, kteří makají a navzdory osudu žijí naplno. Sportovce, kteří promluvili o svém příběhu, o své cestě za úspěchem a o svém sportu.

Co všechno je možné dělat s handicapem? Jaké pomůcky handicapovaný sportovec potřebuje? Jak vypadá sebeobrana na vozíku a k čemu všemu je Krav Maga? To všechno a řadu dalších užitečných a motivujících informací se dozvěděli všichni zájemci, kteří během soboty dorazili na Můstek. 

Svojí osobní účastí akci podpořil i radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality Ivan Solil. „Jsem šťastný, že jsem byl pozván, protože životy lidí s handicapem, jejich vůle i úsměv jsou poučné a motivující,“ prohlásil mimo jiné Ivan Solil a vyzdvihl spolupráci s Cestou za snem i dalšími organizacemi lidí s handicapem, se kterými Městská část Praha 1 velmi ráda a efektivně spolupracuje při odstraňování překážek pro pohyb vozíčkářů, ale i rodičů s kočárky v historickém centru hlavního města. 

Ivan Solil také ocenil, že pořadatelé zařadili do programu ukázky Krav Maga, což je soustava technik vypracovaných pro sebeobranu a boj zblízka, užívaný izraelskou armádou, policií a dalšími bezpečnostními složkami. „Prevence kriminality a ochrana proti ní jsou velmi důležité, protože bohužel ani vozíčkáři nejsou ochránění před útoky a loupežemi,“ uvedl radní MČ Praha 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality. Návštěvníci akce měli rovněž možnost vyzkoušet si sportovní pomůcky handicapovaných sportovců, jako jsou handbike neboli kolo s ručním pohonem, vozík pro běh maratonů, sjezdové lyže monoski, běžky pro handicapované, sledge nebo trenažer pro ragby na vozíku.

Speciálními hosty byli členové populární skupiny The Tap Tap, kterou tvoří studenti a absolventi Jedličkova ústavu v Praze, kteří představili klipy a popsali fungování početného hudebního seskupení handicapovaných muzikantů.

Další informace naleznete na www.cestazasnem.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1