Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Jan Werich se vrátil!
29-3-2017

Jan Werich se vrátil!

Rekonstrukce slavné Werichovy vily, jejíž historie je rovněž spjata s životy zakladatele slavistiky a národního buditele Josefa Dobrovského, historika Zdeňka Wirtha, básníka Vladimíra Holana a krátce i Jiřího Voskovce, se blíží do finále. To předznamenalo čtvrteční navrácení busty Jana Wericha vedle vchodu do areálu vily. 

„V těchto dnech navíc proběhne kolaudace budovy, poté by měla být zkolaudována zahrada a současně vybaven interiér budovy,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a dodal: „Rekonstrukce vily byla opravdu velmi náročná, ale myslím, že se ve spolupráci s památkáři povedla a že se v ní zdárně doplňují původní prvky jako například dřevěné schodiště či okna s původními zástěnami a současné moderní technologie.“

Celkové náklady na rekonstrukci Werichovy vily či dříve Dobrovského domku, jehož autorem byl český architekt, stavitel a štukatér italského původu Ignác Alois Jan Nepomuk Palliardi, dosáhly výše 35 milionů korun.

Jan Werich ve vile žil od roku 1945 do roku 1980. V den jeho narozenin, 6. února 1993, umístila skupina umělců ke vchodu do vily jeho bustu, kterou vytvořil brněnský sochař Nikos Armutidis. Busta byla v roce 2006 umístěna do vily, odkud byla převezena poté, co se ji v roce 2012 pokusila odcizit dvojice zlodějů.

Více informací o nádherné stavbě a její historii naleznete >> ZDE <<.  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1