Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Novinář, spisovatel a nakladatel Dan Hrubý obdržel Cenu Prahy 1
9-3-2017

Novinář, spisovatel a nakladatel Dan Hrubý obdržel Cenu Prahy 1

Městská část Praha 1 ocenila svého rodáka Dana Hrubého. Cenu Prahy 1 mu na Staroměstské radnici slavnostně předal starosta první pražské městské části Oldřich Lomecký. Kromě zarámovaného ocenění si čerstvý laureát odnesl skleněnou cenu, krásnou kytici a šek v hodnotě padesát tisíc korun.

„Cena Prahy 1 je pro mě velkou ctí. Narodil jsem se v Praze 1, moje rodina tu žije už po několik generací a já sám jsem tady strávil čtyřicet let a nedovedu si představit cenu, která by pro mě měla takovou emocionální hodnotu,“ reagoval na ocenění Dan Hrubý. 

„Dan Hrubý je novinář, který svoji profesi bere vážně a poctivě. A protože k ní takto přistupuje, může se s oprávněnou hrdostí ohlédnout za tím, co dosud vykonal – v jeho případě je samozřejmě přesnější říci – co dosud napsal,“ uvedl při slavnostním předání Ceny Prahy 1 starosta Oldřich Lomecký. 

Dan Hrubý není ale „jen“ novinář, je rovněž spisovatelem a nakladatelem, když svůj osud spojil s nakladatelstvím s romantickým názvem Pejdlova Rosička. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a spoluzaložil legendární Studentské listy. Jeho novinářský osud je ale – zřejmě navěky – spojen hlavně s časopisem Reflex.  

Dvakrát získal Cenu Egona Erwina Kische, dvakrát výroční vydavatelskou cenu společnosti Ringier, a to za reportáže ze severní Koreje a Gruzie. Obdržel také Prémii Miroslava Ivanova za literaturu faktu. Jeho kniha Návrat do Jeruzaléma získala cenu pro nejlepší knihu ilustrovanou fotografiemi, jejichž autorem byl Jan Šibík.

Dalším osudem Dana Hrubého, rodáka ze Starého Města pražského, je stará a zmizelá Praha, o které napsal zdařilé knihy a články. Velmi populární jsou například jeho dvě knihy Pražských příběhů. „O Praze píše se zaujetím a s hlubokou znalostí, ale rozhodně ne s přehnaným sentimentem. Nevyhýbá se tragédii mnoha osudů, ani udavačské zvrácenosti jedné české divadelní a filmové hvězdy. Odkrývá a popisuje obrovské množství příběhů, ale prvoplánově nás rozhodně nedojímá,“ popsal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Hrubého pohled na současnost a její srovnání s minulostí vyznívá optimisticky. Jakkoli to podle něj pod turistickým nánosem nevypadá a jakkoli hledíme do minulosti se steskem či sentimentem, stačí si ráno přivstat a projít hradčanské nebo malostranské ulice. Zjistíme prý pak, že se v nich stále žije a že se v nich i dnes ještě utvářejí lidské osudy.  

„Pražské příběhy tak – navzdory zdání – pokračují a i dnes se vytváří to, co bude jednou nazýváno historií, na kterou budou naši následovníci vzpomínat a ke které se budou obracet – se sentimentem i bez něj,“ okomentoval Oldřich Lomecký a dodal: „Je mi ctí předat panu Danu Hrubému ocenění, které se jmenuje Cena Prahy 1, a věřím, že někdy v budoucnu, třeba za sto let, se v nějaké knize poctivého novináře a spisovatele objeví zažloutlá fotografie z dnešního dne. Byť bez sentimentu…“

„Děkuji všem, kteří mě navrhli, děkuji všem, kteří mi pomáhají a podporují mě, a děkuji své ženě, jež má na Pražských příbězích velký podíl,“ prohlásil Dan Hrubý, kterému přišly pogratulovat kromě přátel a kolegů také manželka a maminka.

FOTO (C) Městská část Praha 1