Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Do Reduty zavítaly divadlo a literatura
7-3-2017

Do Reduty zavítaly divadlo a literatura

Březnové „Setkání s osobností“ v Redutě přivítalo herečky Jitku Asterovou a Hanu Čížkovou. Se svojí novou knihou „Pražští skalníci, kameníci a sochaři“ pak přišel spisovatel, kulturní mecenáš a senior z Prahy 1 Václav Rybařík, který spolu s tiskovou mluvčí Městské části Praha 1 Veronikou Blažkovou a oběma dámami svoji knihu pokřtil. To vše pod dohledem tradičního moderátora příjemných besed v Redutě Reného Kekelyho.

„Milá setkání v Redutě, organizovaná Městskou částí Praha 1, mají už dlouhou tradici a jsou oblíbeným programem určeným pro seniory z Prahy 1. Za dobu jejich existence jsme tak v Redutě přivítali už dlouhou řadu velmi zajímavých hostů,“ popsala tisková mluvčí radnice Veronika Blažková, která se stala už podruhé kmotrou knihy Václava Rybaříka.

Hlavními hosty tentokrát byly dvě výborné herečky, které spojuje kromě toho, že jsou blondýny, také to, že jejich cesty k profesi nebyly jednoduché. Jejich nástup na jeviště v Redutě navíc ukázal, že jim nejsou cizí ani tanec a zpěv.

Na hereckou ani jinou uměleckou dráhu to u Jitky Asterové zpočátku nevypadalo. „Moji rodiče byli úředníci, já byla stydlivá a docela obézní. Nakonec jsem se ale dala na krasobruslení a docela jsem uspěla,“ popsala Jitka Asterová, která s lední revue projela celou západní Evropu a zjistila díky tomu, že se ráda předvádí, což ji posléze dovedlo k přijímačkám na DAMU. Musela zabojovat, ale na třetí pokus to vyšlo.

Na počátku herecké kariéry Hany Čížkové stál pán ze Semaforu, který ji oslovil na jednom jihočeském náměstí a pozval ji na konkurz. Tehdy trochu zpívala, tancovala spíše na diskotékách, ale poměrně dost sportovala. „Na konkurz jsem vyrazila, i když z toho rodiče moc radost neměli. Maminka mě ale podpořila a na cestu mi dala zmrzlé kuře a obraz, který byl – jak jsem později zjistila – docela cenný. Kuře se v síťovce po cestě ale rozmrazilo, obraz mi někdo v autobuse ukradl a pána, který mě pozval, více zajímalo, jestli s ním pojedu k němu na chalupu,“ vylíčila „formanovské“ začátky Hana Čížková.

Obě herečky nyní společně objíždějí „štace“ s představením „Mládí, nevyprchej!“ „Je to představení o nás dvou a o historkách, které jsme prožily. Odráží se v něm naše chuť do života, protože jsme přesvědčeny, že se to v žádném věku nemá vzdávat,“ vysvětlila Jitka Asterová. Dámy také kousek ze svého představení odehrály i v Redutě.

Na začátku druhé poloviny setkání v Redutě pak došlo na slavnostní křest knihy Václava Rybaříka „Pražští skalníci, kameníci a sochaři“, která se dočkala křtu necelý rok po předchozí autorově knize „Kamenná katedrála“. Obě knihy vyšly u České geologické služby. „Jak stárnu, tak mě postihují různé nemoci, včetně grafomanie,“ reagoval s úsměvem Václav Rybařík na fakt, že obě knihy od sebe dělí pouhých deset měsíců.

Kniha je rozdělena na tři části: první dvě se postupně věnují skalníkům, díky kterým kámen z lomů putuje ke druhé důležité skupině – ke kameníkům. Třetí část pak tvoří třináct medailonů významných sochařů spjatých s Prahou. Knihu si můžete zakoupit v Geologickém knihkupectví České geologické služby na Klárově 3.

„Přeji knížce, aby si našla své čtenáře, a panu Rybaříkovi přeji, aby se mu psaní nadále dařilo, protože se už teď těším, až budu kmotrou jeho další knihy,“ uvedla Veronika Blažková, která knihu pokřtila spolu s Jitkou Asterovou a Hana Čížkovou. Ty knize popřály, aby ji četlo co nejvíce mladých dam. Tak uvidíme…

FOTO (C) Městská část Praha 1