Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pražské zvony přivítaly nového kolegu – zvon Václav
5-3-2017

Pražské zvony přivítaly nového kolegu – zvon Václav

Z Hradčanského náměstí přes Malostranské náměstí, Karlův most, Mariánské náměstí, Staroměstské náměstí, Železnou a Havelskou ulici vyrazil v neděli odpoledne ke kostelu svatého Havla průvod tvořený čtyřspřežím starokladrubských vraníků, čtyřspřežím českomoravských belgiků a stovkami občanů i návštěvníků Prahy 1, kteří doprovodili zvon Václav na jeho cestě do nového domova.

„Zvon Václav byl vytvořen ve zvonařství Grassmayr v Innsbrucku a bude od nynějška zvonit na památku prezidenta Václava Havla,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se slavnostní akce osobně zúčastnil. 

Čelo průvodu zdobili elegantní kladrubští vraníci zapřažení do vzácného arcibiskupského kočáru z Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Zvon, kterému ještě před zahájením průvodu požehnal v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha arcibiskup pražský a primas český, kardinál Dominik Duka, odvezli nádherní českomoravští belgici ze Zemského hřebčince v Tlumačově. Mnoho lidí mělo na znamení úcty k našemu prvnímu novodobému demokratickému prezidentovi v ruce vlastní zvonky.

Zvon Václav se poprvé rozezněl večer ve 20 hodin v kostele sv. Havla při příležitosti zakončení festivalu proti totalitě Mene Tekel. Krátce poté se přidaly další pražské zvony, aby nový zvon symbolicky přivítaly.

Peníze na odlití zvonu byly vybrány ve veřejné sbírce Nadace Charty 77. Náklady na odlití a instalaci zvonu jsou odhadovány na zhruba 800 000 korun. Zvon váží přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku má téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetry. Ve veřejné sbírce, organizované Nadací Charty 77, se vybralo zhruba 1,3 milionu korun. Zbylé finanční prostředky ze sbírky tak budou použity na Cenu Václava Havla, udělovanou Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Nadací Charty 77 a Knihovnou Václava Havla.

„Sbírka ukázala, že si lidé stále váží Václava Havla a že jeho osobnost velmi chybí nejen České republice, ale vedle Evropy i celému světu,“ ocenil Oldřich Lomecký.

Zvon Václav bude umístěn v jižní věži kostela svatého Havla, kde chybí od druhé světové války. Původně tam byl zvon stejného jména, který byl ale „zrekvírován“ za 1. světové války. Další zvon pro změnu „nepřežil“ 2. světovou válku. Spolu s Václavem bude v kostele nejstarší pražský zvon Marie z roku 1455.

Kostel svatého Havla byl na Starém Městě pražském podle všeho založen ve 13. století, a to Václavem I. Později byl barokně přestavěn. Uvnitř věží lze dodnes spatřit gotické zdi a okna, obestavěné barokní fasádou. Kromě řady jiných památek je v kostele i socha Panny Marie Lurdské, o které psal básník Jaroslav Seifert.

Více informací o historii kostela si můžete přečíst >>> ZDE <<<  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1