Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Nostalgická Praha v Jindřišské věži
2-3-2017

Nostalgická Praha v Jindřišské věži

Do 20. srpna lze v Jindřišské věži spatřit Prahu takovou, jaká už nikdy nebude: s Jedovou chýší, v níž se v dobách pana rady Vacátka a jeho detektivů scházela galérka, které polévku servírovali rovnou do žlábků vydlabaných ve stole, s kaštanářem Štěrbou, pekařem Černým, panem Karlem, pivovarským plničem lahví, s pražskými věžemi v jejich starých podobách nebo třeba s periferiemi, z nichž se během sta let stalo téměř centrum města.

Výstava představuje naše předky, kteří v Praze žili a vytvářeli ji v době, kdy jsme my ještě nebyli na světě. Můžeme se těmto Pražanům podívat do tváří, můžeme spatřit jejich všední život, tehdejší dopravu i místa, která jsou dnes úplně jiná. Unikátní výstava dobových fotografií pod názvem Nostalgická Praha vznikla za hrdé podpory Městské části Praha 1,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil vernisáže výstavy, kterou v Jindřišské věži naleznete hned v několika patrech.

V nejvyšším patře je expozice rozdělena do tří témat podle výhledu z věže – uvidíte Staré Město u překrásné věžní vyhlídky na panorama Pražského hradu, pražské periferie najdete u okna, ze kterého jsou vidět Karlín, Holešovice či Libeň, a pražskou dopravu z přelomu 19. a 20. století si prohlédnete v pozadí s reálným pohledem na Fantovu budovu Hlavního nádraží.V šestém patře jsou umístěny dobové snímky pražských věží, na schodištích věže jsou vystaveny velkoformátové fotografie vytištěné unikátní metodou na balonovou látku, ve čtvrtém patře věže visí unikátní snímky pražských čtvrtí a obyčejného života v pražských ulicích, třetí patro nabízí tváře živnostníků.

Expozice vznikla ve spolupráci s fotobankou www.historicke-foto.cz Odkaz na externí stránky  a internetovými stránkami www.milujuprahu.cz  Odkaz na externí stránky a všechny fotografie pocházejí z velké sbírky Martina Nechaly.

Další informace: www.jindrisskavez.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1