Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vánočních dárků od nevidomých se prodalo za více než 315 tisíc korun
2-3-2017

Vánočních dárků od nevidomých se prodalo za více než 315 tisíc korun

Václavské Vánoce na Václavském náměstí nabídly kromě kulturního programu a stánků s dárky a občerstvením také možnost zakoupit si od projektu Světluška křišťálové vánoční ozdoby, náramky a náušnice, které vyrobili lidé s těžkým postižením zraku. Zakoupením těchto výrobků přispěli obyvatelé naší městské části i její návštěvníci na projekty na podporu osob se zrakovým znevýhodněním. Výtěžek z prodeje ve výši 315 430 Kč předal Světlušce radní Prahy 1 Daniel Hodek.

Peníze Světluška rozdělí tak, aby pomohly vést lidem s těžkým zrakovým postižením maximálně samostatný život plný pestrých aktivit. Křišťálové ověsy, náramky a náušnice vyrobili lidé s těžkým postižením zraku a během loňského adventu se prodávaly na trhu Václavské Vánoce v horní části Václavského náměstí. Trh pořádá Sdružení Nového Města ve spolupráci s Městskou částí Praha 1.

„Mám velkou radost z toho, že lidé otevírají svá srdce a pomáhají projektům zaměřeným na podporu těch, kteří neměli při vstupu do života takové štěstí jako my ostatní nebo kteří v průběhu let onemocněli,“ ocenil 1. zástupce starosty Prahy 1 a radní hlavního města pro sociální problematiku Daniel Hodek a dodal: „Poděkování si zaslouží i Sdružení Nového Města pražského, které se stará o zlepšování podoby Václavského náměstí a které před několika lety přišlo s nápadem na pořádání vánočních trhů v horní části Václavského náměstí.“ 

 „Moc si ve Světlušce vážíme, že nám Praha 1 již po tři roky po sobě umožnila prodej na adventních trzích. Projekt nám přináší nejen příspěvek do sbírky Světluška na pomoc nevidomým, ale také dává lidem se zrakovým handicapem pracovní uplatnění a příležitost dokázat, že jsou užiteční,“ uvedla Barbora Mocová, PR manažerka projektu Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu.

„Po náramcích a náušnicích se doslova jen zaprášilo, ale i vánočních ozdobiček z českého křišťálu se prodalo přes čtyři tisíce kusů. Děkujeme všem, kteří koupí ozdob na adventních trzích ocenili rukodělnou práci tvůrců se zrakovým handicapem,“ řekl ředitel fondu Přemysl Filip.

Netradiční bižuterii a křišťálové vánoční dekorace vytvářeli klienti dílny drátování v Pobytovém rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina, které Světluška dlouhodobě podporuje. Křišťálové komponenty a perličky věnovala Nadace Preciosa.

„Pokud si zákazníci zakoupili vánoční ozdobu, tak automaticky obdrželi ještě jednu, kterou zavěsili na speciální vánoční stromek, který byl u stánku Světlušky a Nadace Preciosa, které tímto děkujeme za podporu. Vzhledem k tomu, že trhy trvaly necelých třicet dní, tak to znamená, že se denně pro Světlušku vybralo více než deset tisíc korun, a to je skvělé,“ popsal Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského, které Václavské Vánoce pořádá za podpory Městské části Praha 1.

Peníze Světluška rozdělí tak, aby pomohly vést lidem s těžkým zrakovým postižením maximálně samostatný život plný pestrých aktivit. „Kromě jiného tyto peníze poslouží například k nákupu kompenzačních pomůcek, ke stipendiím pro zrakově postižené studenty a k financování řady dalších užitečných aktivit,“ vysvětlil Přemysl Filip.

Další informace: www.svetluska.net  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1