Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Městská část Praha 1 ocenila Elišku Haškovou Coolidge
28-2-2017

Městská část Praha 1 ocenila Elišku Haškovou Coolidge

Cenu Prahy 1 převzala z rukou starosty Oldřicha Lomeckého dáma, jejíž životní osud neblaze poznamenali nacisté i komunisté. Ti první jí zavraždili dědečka, ti druzí by udělali totéž minimálně s jejími rodiči, kdyby před nimi po komunistickém převratu celá její rodina neutekla. Eliška Hašková Coolidge, žena, která dvě dekády pracovala pro americké prezidenty a jež se počátkem devadesátých let vrátila domů.

„O paní Elišce Haškové Coolidge můžeme bez přehánění a s hrdostí říci, že kromě ní nebylo Češky ani Čecha, kteří by stáli blíže nejvýznamnějším světovým událostem druhé poloviny dvacátého století,“ prohlásil při slavnostním předání Ceny Prahy 1 na Staroměstské radnici starosta první městské části Oldřich Lomecký.

Eliška Hašková Coolidge se narodila do významné české bankovní rodiny. Její dědeček byl nejen zakladatelem bankovního domu a prezidentem burzy, ale byl hlavně statečným člověkem, kterého nacisté – poté, co ho marně lákali ke spolupráci – nakonec bohužel popravili.

Po komunistickém puči v roce 1948 byla s rodinou vyhnána z domu a posléze se jí s maminkou a bratrem podařilo utéct za otcem do zahraničí. 

S vynikajícími výsledky vystudovala náročnou georgetownskou univerzitu, obor diplomacie, a nastoupila do Bílého domu, kde založila Kancelář prezidentských zpráv. Jako její vedoucí pracovala plných 18 let po boku pěti amerických prezidentů. Posléze ještě pracovala pro americké ministry zahraničních věcí.

„Přes dlouhá léta, která strávila za oceánem, nikdy nezapomněla na svůj český původ a na počátku devadesátých let se i s nemocným tatínkem vrátila domů do Čech. Významně od té doby pomáhá česko-americkým podnikatelským kontaktům a je rovněž čestnou členkou několika významných společností,“ ocenil Oldřich Lomecký.

Pro manažery, ale hlavně pak pro děti a mládež připravila skvělé a žádané kurzy etikety. „Děti a mladí lidé jsou pro ni budoucností naší společnosti a investice do vzdělání, výchovu a rozvoj nastupující generace považuje za svoji povinnost i povinnost nás všech,“ uvedl Oldřich Lomecký a dodal: Své jedinečné znalosti a zkušenosti z umění a managementu společenského chování a protokolu získávala tato vnučka, dcera a manželka bankéřů už od dětství. Od malička žila způsoby, které vyučuje. Pomohly jí prosadit se do vybrané americké společnosti, podpořily ji též při úspěšné kariéře v Bílém domě a na ministerstvu zahraničních věcí. A dnes je tedy nabízí budoucnosti našeho národa.“

Eliška Hašková Coolidge je nositelkou ocenění „Významná česká žena ve světě“, autorkou autobiografické knihy „Pět amerických prezidentů, česká babička a já“ a je také spoluautorkou ceněné dětské knihy o etiketě „Draka je lepší pozdravit“.

Nyní je tedy čerstvou laureátkou Ceny Prahy 1. Součástí ocenění byly kromě nádherné kytice zarámované ocenění, skleněná cena a šek v hodnotě padesát tisíc korun. „Moc děkuji za toto úžasné vyznamenání. Darovanou částku jsem se rozhodla věnovat na etickou výchovu na Malostranské ZŠ, abychom tak v dětech podpořili odvahu říkat pravdu, i když to někdy bolí, a aby se děti nebály postavit proti proudu,“ prohlásila elegantní paní, jež od začátku druhé poloviny devadesátých let žije v Praze 1.

FOTO (C) Městská část Praha 1