Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy
27-2-2017

Konec nepříjemných ohňostrojů v centru Prahy

Praha 1 prosadila na hlavním městě vyhlášku, která zakazuje odpalování ohňostrojů v centru města mimo většinu státních svátků.

Ohňostroje již v Praze nebudou nepříjemným hlukem rušit lidi ani trápit zvířata – zastupitelé hlavního města Prahy vyslyšeli stížnosti obyvatel Prahy 1 i naší radnice a schválili vyhlášku, která zakazuje odpalování ohňostrojů na celém území Pražské památkové rezervace. Výjimku tvoří Silvestr, Nový rok a většina dalších státních svátků a také den 15. května.

„Tuto vyhlášku prosazujeme již několik let, a nyní jsou naše snahy dovedeny do zdárného konce. Výsledkem bude klidnější centrum pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Hluk vadí nejen dospělým, ale děsí také malé děti. Navíc může způsobovat vážnou újmu domácím i volně žijícím zvířatům, například labutím,“ uvedl Ivan Solil, radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

Ohňostroje je zakázáno odpalovat v celé památkové rezervaci (tedy v zásadě v centru města), z řeky Vltavy nebo jejích ostrovů a z pozemků do 50 metrů od břehu, a dále pak v okruhu 250 metrů od lůžkových zdravotnických zařízení, domovů pro seniory a postižené.

„Odpalování ohňostrojů ze břehu Praha 1 již dobře upravuje, jenže pyrotechniku odpalovanou z lodí na Vltavě regulovat vůbec nemohla – koryto řeky totiž spravuje Povodí Vltavy. Nová vyhláška však úspěšně řeší i tento problém,“ dodává radní Solil.

Zákaz neplatí pro dny 1. ledna, 1. května, 8. května, 15. května, 5. července, 28. září, 28. října, 17. listopadu a 31. prosince. Ohňostroje je tedy možné odpalovat na Silvestra, na Nový rok a o dalších státních svátcích s výjimkou Velikonoc, Vánoc a Dne upálení mistra Jana Husa. A proč je výjimka stanovena i na 15. května? V předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého je součástí slavnosti Svatojánské navalis také odpálení ohňostroje z Vltavy.

Vyhláška obsahuje i stávající omezení drobné pyrotechniky, kterou lze odpalovat jen od 10:00 do 22:00 hodin na 14 vybraných místech v Praze, jako je například holešovické Výstaviště nebo okolí Kongresového centra na Vyšehradě. Její porušení je přestupkem proti veřejnému pořádku a strážníci za něj mohou uložit blokovou pokutu až do výše pěti tisíc korun.

Praha 1 je domovem mnoha lidí, domácích zvířat i jedinečné volně žijící fauny, zejména v okolí řeky Vltavy. Jejich klidný život často hrubě narušují narůstající soukromé, zejména turistické aktivity, v okolí řeky i na řece samotné. Firemní nebo narozeninové oslavy byly v posledních několika letech doprovázeny okázalými a hlučnými ohňostroji. Nespočet lidí a zvířat tak bylo vystaveno na milost zábavě několika jedinců. Nová vyhláška tento problém řeší.


Ilustrační foto "Ohňostroj"