Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Česká národní banka otevřela svoji pasáž umělcům
19-12-2016

Česká národní banka otevřela svoji pasáž umělcům

Pasáž České národní banky mezi Senovážným náměstím a ulicí Na příkopě dostala novou tvář a nový název. Stala se „Pasáží českého designu“ a byla zkrášlena konceptuálně pojatými výlohami prezentujícími jak zavedené značky, tak začínající zajímavé designéry a tvůrce. Chce procházející lidi zaujmout, oslovit a inspirovat krásou české umělecké tvorby a užitého umění.

„Přeji nové pasáži, aby nejen spojovala ulici Na příkopě a Senovážné náměstí, ale aby hlavně byla pasáží, která žije a oživuje,“ uvedl při slavnostním otevření pasáže starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle slov ředitelky projektu „Pasáž českého designu“ Štěpánky Zinkaizlové byla důležitou inspirace fungováním pasáží v evropských metropolích, kde pasáže dlouhodobě slouží umění a designu. „A to jako výstavní fóra, prodejní místa a místa pro setkávání umělců a designérů s veřejností. Stejně skvělé tvůrce a stejně zanícenou veřejnost máme i u nás v Česku, a proto jim otevřením ´Pasáže českého designu´ chceme dát šanci k potkávání a k potvrzení, že i Praha je město, které jim rozumí,“ vysvětlila Štěpánka Zinkaizlová.

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok připomněl historii budovy banky. V roce 1929 byla vyhlášena soutěž na budovu tehdejší Živnobanky, kterou vyhrál architekt František Roith, jehož funkcionalistická budova byla později v průběhu let postupně upravována a vznik pasáže byl asi nejradikálnější úpravou. „A ta pasáž se podle našeho názoru velmi hodí k prezentaci českých designérů,“ prohlásil Jiří Rusnok.

V pasáži najdeme Ravak či Modernistu vedle ukázek tvorby studentů UMPRUM a dalších uměleckých škol či tvorby platformy ArtBees. „Otevření pasáže neznamená zakonzervování nyní dosaženého stavu, a proto jsme samozřejmě diskutovali další možnosti rozvoje celého projektu. V tomto směru jsme se nejnověji rozhodli využít laviček – lodiček z tvůrčí dílny architekta Ondřeje Kamenického. Pokud si všimnete jejich ´přídí´, pak jim dosud chybí jejich symbolický ´patron´, jak tomu je (nebo alespoň bývalo) u všech lodí. Právě tento prostor by měl nabídnout unikátní výstavní uplatnění mladé generaci umělců, aby se svými uměleckými výtvory zařadili po bok zde již vystavujícím etablovaným umělcům a firmám, jež denně spolupracují se špičkovými designéry,“ řekl ředitel správní sekce ČNB Zdeněk Virius.

Otevření nového prostoru, který chce dát šanci mladým umělcům, Městská část Praha 1 vítá. „Jsem velmi rád, že chce tento projekt umožnit seberealizaci mladým designérům. Naše Galerie 1 ve Štěpánské 47 už několik let otevírá své prostory výstavním projektům mladých tvůrců i studentů, včetně designérů, a organizuje jejich setkávání s veřejností. Vedle toho ale nezapomíná na umělce, kteří jsou už starší, ale se svojí zajímavou tvorbou nemají možnost vystavovat v komerčních galeriích,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. 

Kromě Oldřicha Lomeckého, guvernéra Jiřího Rusnoka a Štěpánky Zinkaizlové se slavnostního otevření pasáže zúčastnily také například primátorka Adriana Krnáčová a ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Další informace: www.pasazdesignu.cz Odkaz na externí stránky, www.facebook.com/pasazdesignu Odkaz na externí stránky, www.galerie1.cz Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1