Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Historické toalety na Uhelném trhu jsou moderním sociálním zařízením
2-12-2016

Historické toalety na Uhelném trhu jsou moderním sociálním zařízením

Na Uhelném trhu byl po citlivé rekonstrukci znovuobnoven provoz historických toalet. A zatímco byl plně respektován typický venkovní vzhled, v podzemí vzniklo moderní sociální zařízení s novými instalacemi vody, kanalizace, plynu či ústředního topení.

„Při rekonstrukci jsme požadovali dokonalou řemeslnickou práci, aby na jedné straně došlo k maximálnímu zachování historického vzhledu zvenčí, ale aby zároveň pod zemí vzniklo moderní sociální zařízení,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Jednopodlažní podzemní objekt veřejných záchodků, do kterého zatékalo, byl před rekonstrukcí pro veřejnost přístupný dvěma venkovními schodišti: jedním pro muže a druhým pro ženy. Nyní jedno schodiště slouží veřejnosti a druhé je používáno pro zásobování a jako služební vstup. Problém se zatékající vodou byl díky důkladné sanaci odstraněn.

Uvnitř objektu byly vybourány vnitřní příčky a podlahové i střešní konstrukce. Nově vyzděné vnitřní příčky teď vymezují vstupní chodbu, místnost personálu, WC pro muže, WC pro ženy, úklidovou komoru a komoru pro umístění kotle. Dále byly nově provedeny vnitřní instalace vody, kanalizace, plynu, ústředního topení, vzduchotechniky a elektroinstalace. Vybavení toalet pak opravdu září novotou. Nově byly rovněž provedeny veškeré povrchové úpravy.

„Věřím, že občané i návštěvníci nový vzhled veřejných toalet ocení a že se k nim také budou náležitě chovat, aby mohly co nejlépe sloužit svému účelu,“ uvedl Oldřich Lomecký, starosta MČ Praha 1.

FOTO (C) Městská část Praha 1