Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pamětní deska připomíná svatbu Antonína Dvořáka
17-11-2016

Pamětní deska připomíná svatbu Antonína Dvořáka

Farní chrám svatého Petra na Poříčí zdobí od 17. listopadu pamětní deska, která připomíná opravdu jedinečnou a mnohé lidi určitě překvapivou událost spojenou s tímto krásným kostelem. Ten se nachází v Biskupské ulici a byl postaven jako románská bazilika ve druhé polovině dvanáctého století. Později se dočkal několika gotických přestaveb.

Pamětní deska u vchodu do kostela upozorňuje na svatbu, kterou zde 17. listopadu 1873 měli Anna Čermáková a hudební skladatel Antonín Dvořák,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který desku spolu s farářem Lukášem Lipenským a sbormistryní Helenou Velickou slavnostně odhalil.

Celá událost byla velmi důstojná. Však také byla dlouho napjatě očekávána. „Na tuto desku jsme se těšili několik let,“ přiznal Jan Rejžek, který slavnost zahájil. Nenechala si ji ujít ani prapravnučka Antonína Dvořáka Hana Kakešová.

Datum své svatby si novomanželé nejspíš nezvolili náhodně, protože ve stejný den, jen v roce 1840, si Dvořákův otec František vzal skladatelovu matku Annu, rozenou Zdeňkovou.

Součástí oslav doprovázejících odhalení pamětní desky byla kromě svatebního pohoštění také Mše D-dur „Lažanská“ od Antonína Dvořáka. Zpívaly: sbor MáTa a sbor RadHost, sbormistryně: Helena Velická a Lucie Valentová, dirigovala: Helena Velická.

Více informací o chrámu sv. Petra na Poříčí naleznete >> ZDE <<  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1