Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Akce „Dvě totality stačily“ poděkovala statečným studentům
17-11-2016

Akce „Dvě totality stačily“ poděkovala statečným studentům

Spolek Publicum commodum uspořádal při příležitosti výročí 17. listopadu 1939 a 1989 vzpomínkovou akci s dnes už tradičním názvem „Dvě totality stačily“. Programem provázeli historik a významná osobnost Sametové revoluce Pavel Žáček a legenda hudebního undergroundu a publicista František Čuňas Stárek. Akci podpořila Městská část Praha 1.

„Naše akce je poděkováním všem, kteří se i za cenu velkých obětí zasloužili o naši svobodu a demokracii,“ prohlásila hlavní organizátorka, předsedkyně spolku Publicum commodum a pražská zastupitelka Jaroslava Janderová a zdůraznila statečnost studentů jak v roce 1939, kdy protestovali proti uzavření českých vysokých škol nacisty, tak i v roce 1989, kdy se postavili komunistické totalitě, zároveň varovala před plíživým okrajováním našich svobod.

Vzpomínkového setkání se zúčastnil rovněž starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který ve svém proslovu mimo jiné zdůraznil svobodu slova a vyjadřování, kterou oproti listopadu před sedmadvaceti lety nyní máme. „Je to velký dar svobody. Nemusíme spolu souhlasit, ale měli bychom si naslouchat, přesvědčovat druhé argumenty a slušností, a ne křikem a nenávistí,“ uvedl Oldřich Lomecký a varoval před pokusy omezovat svobodu slova.

Historik Pavel Žáček byl stejně jako řada přítomných přímým účastníkem demonstrace 17. listopadu 1989. „Byla to chvíle, na kterou jsme léta čekali,“ upozornil a zároveň řekl, že se nesmí zapomínat na studentský protest v roce 1939. „Obě události byly velmi významné a je třeba je připomínat,“ prohlásil.

Ve specifické situaci byl v listopadu 1989 František Čuňas Stárek. Byl totiž komunisty zavřený ve věznici v Horním Slavkově. „Z kriminálu jsem se tak vrátil do úplně jiné země a vyšel jsem na skutečnou svobodu,“ řekl a současné období označil za normalizaci, i když „operetní“.

Akci „Dvě totality stačily“, která po celou dobu statečně čelila křiku z nedalekého shromáždění extremistů, okořenila vystoupení řady skvělých muzikantů jako například Dětské opery Praha, Marka Steinera and His Problems, Vladimíra Merty, Luboše Andršta či Karla Kahovce. Účast na ní si nenechalo ujít velké množství osobností, a to nejen z Prahy 1: radní první městské části Tomáš Macháček a Eva Špačková, její předchůdkyně Karolina Polverini, náměstkyně pražské primátorky Eva Kislingerová a mnozí další.

Další informace: www.publicumcommodum.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1