Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 27 lety skončila komunistická totalita – boj za demokracii pokračuje
17-11-2016

Před 27 lety skončila komunistická totalita – boj za demokracii pokračuje

Ve čtvrtek si celá země připomněla sedmadvacáté výročí vypuknutí Sametové revoluce, kterou odstartoval brutální zásah komunistické policie proti pokojné manifestaci organizované vysokoškolskými studenty. Také představitelé Prahy 1 položili věnce k pamětní desce na Národní třídě, kde k útoku pohotovostních jednotek došlo.

„Spolu s tisíci dalšími občany jsme tady proto, abychom připomněli listopadové události a statečnost tehdejších mladých lidí a abychom také zdůraznili, že demokracie – přes všechny své slabosti – je tím nejlepším, co dosud lidstvo vytvořilo. A že ji je třeba chránit a pečovat o ni,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který k pamětní desce v průčelí Kaňkova paláce položil věnec. 

Zdůraznil také, že k demokracii patří svoboda slova, tedy to, co chtěli studenti před sedmadvaceti lety a kvůli čemu je komunisty řízená policie brutálně zbila. I díky této svobodě se letos 17. listopadu jen na území Prahy 1 konala celá řada demonstrací, byť některé z nich neměly s ideály Sametové revoluce vůbec nic společného.

Věnec na pietní místo položil i první zástupce starosty MČ Praha 1 a radní hlavního města pro sociální problematiku Daniel Hodek. „V době Sametové revoluce mně bylo jedenadvacet let, tedy stejně, jako je dnes mému synovi. O to více přemýšlím, jak se naše země od té doby změnila a že to nejlepší, co můžeme pro naši demokracii udělat, je to, že s její ochranou a rozvojem začneme u sebe. Že se o ni každý z nás přičiní svým dílem, mimo jiné třeba tím, že půjde k volbám a převezme tak svůj díl odpovědnosti,“ uvedl Daniel Hodek.

Podrobné informace o Sametové revoluci si můžete přečíst >> ZDE <<  Odkaz na externí stránky
Záběry ze studentské demonstrace 17. listopadu 1989, včetně zásahu pořádkových sil, si prohlédněte >> ZDE <<  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1