Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Pamětní deska na Národní třídě získala důstojnější umístění
16-11-2016

Pamětní deska na Národní třídě získala důstojnější umístění

V průčelí Kaňkova paláce na Národní třídě byla v předvečer oslav Sametové revoluce odhalena pamětní deska připomínající 17. listopad 1989, která byla v rámci rekonstrukce památného místa přesunuta z podloubí budovy, kde dosud byla umístěna. Součástí pietního místa je nově také výstava fotografií Tomkiho Němce.

Jan Nepomuk Kaňka (1772 až 1865), významný pražský advokát a hudební skladatel, se zasloužil o to, že palác, který nyní nese jeho jméno, je majetkem české advokacie, konkrétně České advokátní komory. A ta navrhla projekt rekonstrukce místa, kde před sedmadvaceti lety došlo k masakru studentů komunistickou policií.

„Při debatách s Českou advokátní komorou jsme si jako radnice dali za hlavní cíl zachování piety památného místa a myslím, že výsledek, který můžeme všichni vidět, je velmi důstojný a vydařený,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky.

Uvnitř nyní uzavřeného podloubí je přístupná expozice fotografií Tomkiho Němce z listopadu 1989. Němec byl v letech 1989 až 1992 oficiálním fotografem prezidenta Václava Havla a od roku 1997 do roku 2003 byl členem týmu fotografů, kteří dokumentovali oficiální prezidentův život. „Jsem moc rád, že jsem se dožil chvíle, kdy tady mohou být tyto fotografie svobodně vystaveny, a že je tady také mohu ukazovat svému synovi,“ prohlásil Tomki Němec.

FOTO (C) Městská část Praha 1