Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Když se miminko vejde do dlaně…
11-11-2016

Když se miminko vejde do dlaně…

Miminka do dlaně – tak se jmenovala páteční oslava Světového dne předčasně narozených dětí, kterou v Paláci Žofín na Slovanském ostrově uspořádala agentura Bonuss – CZ pro neziskovou organizaci  Nedoklubko za podpory Městské části Praha 1. Dopoledne se konala konference pro zdravotní sestry, odpoledne bylo vyčleněno k setkání rodin s předčasně narozenými dětmi („nedoklubky“) a celá akce pak vyvrcholila slavnostním večerem.

„Naplňuje mě hrdostí, když vidím, že naše země patří ke světové špičce v tak důležitém oboru, jakým je neonatologie,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který akci osobně podpořil a během večera předal ocenění Purpurové srdce Janě Fenclové, spolupracovnici Nedoklubka. 

Zdůraznil také velkou pozornost, kterou Městská část Praha 1 věnuje zdravotnictví. Praha 1 jako jediná městská část provozuje nemocnici – Na Františku.

Počet nedonošených dětí rok od roku stoupá: každé desáté dítě na světě a každé dvanácté u nás se narodí podstatně dříve, než byl původní termín porodu. A když říkáme „podstatně dříve“, máme na mysli i pětadvacátý či šestadvacátý týden těhotenství. V řadě případů se malý capart dostane na světlo světa i dříve. A lékaři ho zachrání. Však byla také celá akce organizována jako poděkování lékařům a zdravotním sestrám.

„Moji milí nedonošení přátelé… Nevěděl jsem, co mě čeká, a tak jsem spěchal z maminčina bříška,“ pozdravil přítomné v sále Paláce Žofín světoznámý režisér Jiří Menzel, který se také narodil předčasně. 

Nedoklubko sdružuje rodiny předčasně narozených dětí, které si tak mohou být navzájem oporou a které díky sdružení získávají tolik potřebné informace. Například Lucie Žáčková, výkonná ředitelka Nedoklubka, má s předčasným porodem osobní zkušenost. „Nedoklubko je organizace, ke které jsem se já sama dostala před šesti lety, když se má dcera narodila v pětadvacátém týdnu v nemocnici u Apolináře,“ vysvětlila.

Více informací: www.nedoklubko.cz  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1