Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Boj proti graffiti musí zahrnovat i osvětu
24-10-2016

Boj proti graffiti musí zahrnovat i osvětu

Praha 1 bojuje proti graffiti a po vyčištění zdi u Hergetovy cihelny je nyní na řadě zeď u multifunkčního hřiště v Masné ulici. „Naše městská část chce působit na majitele, kteří podle zákona musejí udržovat své budovy tak, aby nedošlo k jejich znehodnocování, což zahrnuje i odstraňování graffiti. Zároveň jim chce jít příkladem,“ řekl místostarosta Richard Bureš, který se problematikou graffiti dlouhodobě zabývá.  Kromě využití nové, k životnímu prostředí ohleduplné čisticí metody se radnice zaměřuje i na prevenci. 

„Graffiti považujeme za velmi vážný problém, a tak do jeho odstraňování investujeme nemalé prostředky. Kromě toho jsme se rozhodli o tomto problému více diskutovat s dětmi a mladými lidmi, aby si uvědomili škodlivost tohoto počínání i postihy, které jim za to hrozí,“ popsal iniciativu Richard Bureš.

Odstraňování jednotlivých „děl“ sprejerů trvá i několik dní, a přestože je ekologické, není vůbec levné. Praha 1 využívá služeb společnosti MC Invest Czech, s.r.o., která používá vysokotlaké vapky a horkou vodu. „Standardní vapky mají tlak kolem 150 až 160 barů. My dosahujeme tlak 250 barů a v případě nutnosti až 500 barů. Teplota vody je pak až na 98 stupních,“ vysvětlil jednatel společnosti Miloslav Černý.

Z iniciativy Richarda Bureše byli při příležitosti odstraňování graffiti v Masné ulici osloveni studenti tamější Střední průmyslové školy dopravní, kteří si kromě jiného mohli sami vyzkoušet používanou techniku.

„Byl jsem velmi příjemně překvapen zájmem studentů, kteří se seznámili se škodami, které naší městské části vznikají, s postupem prací, ale rovněž také s výší postihů, které sprejerům hrozí,“ uvedl místostarosta Richard Bureš, jenž chce podle svých slov vytvořit pro potřeby základních a středních škol edukační video, které by kromě popisu problematiky přineslo i příběhy sprejerů, kteří na svůj „koníček“ doplatili, ale mají zájem o nápravu.

FOTO (C) Městská část Praha 1