Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Významná umělkyně Anna Chromy obdržela Cenu Prahy 1
20-10-2016

Významná umělkyně Anna Chromy obdržela Cenu Prahy 1

Její díla zná doslova celý svět a milovníky své tvorby bývá nazývána dámou světového surrealismu. Inspiraci pro své obrazy a nyní hlavně sochy hledá v opeře, klasickém tanci nebo třeba antické mytologii. Sochy této světoznámé umělkyně mohou obdivovat i obyvatelé a návštěvníci Prahy 1. Vlastnictvím její sochy se pyšní například monacký kníže. Anna Chromy převzala z rukou starosty první městské části Oldřicha Lomeckého Cenu Prahy 1.

„S velkou radostí jsem přijal tu čest předat vynikající malířce a sochařce, paní Anně Chromy Cenu Prahy 1. Její díla obdivují lidé po celém světě, ale i ti, kteří se projdou ulicemi naší městské části. Za svoji tvorbu po právu a jako jediná žena obdržela už dříve významné italské ocenění Premio Michelangelo a dokonce Salvador Dalí, který jinak ženy-umělkyně neuznával, ji velmi oceňoval. Když spatřil její obraz, prohlásil: ´Soudě podle tohoto obrazu, vy žena nejste´,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Její malířskou práci ovlivnili surrealisté i anglický krajinář William Turner. „V mé zejména sochařské tvorbě se významně odráží má láska k hudbě, kterou jsem získala od svého tatínka, který byl hudebník,“ popsala jeden z tematických zdrojů své tvorby Anna Chromy. Pochází z Českého Krumlova a vyrůstala v Praze. Vzhledem k tomu, že její otec byl Němec, její rodina se na konci války musela vystěhovat.

Salvador Dalí o ní údajně také prohlásil, že maluje silou muže. Spisovatel Pavel Kohout zase řekl, že to, jak jsou její díla provedena, je mužská práce par excellence. A není divu: vždyť jedna z jejích nejslavnějších soch je téměř pět metrů vysoká a váží 45 tun.

Jak nám oceněná umělkyně prozradila, plánů má dost, a tak se třeba můžeme těšit na nový sochařský přírůstek v ulicích Prahy 1. Uvidíme. Nechme se překvapit.

FOTO (C) Městská část Praha 1