Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Odborníci z Prahy 1 předávali zkušenosti finským kolegům
23-9-2016

Odborníci z Prahy 1 předávali zkušenosti finským kolegům

Není zase tak běžné, aby si k nám jezdili pro radu odborné návštěvy ze zahraničí, zejména pak ze západních demokracií. Praha 1 je výjimkou. Už potřetí například zorganizovala odborný seminář pro správce domů z Finska.

„Zájem o naše semináře mezi finskými kolegy evidentně je a navíc roste. Na první seminář jich přijelo asi čtrnáct a letos jich už bylo šestatřicet,“ uvedla Zdeňka Tomíčková, vedoucí odboru technické a majetkové správy Úřadu Městské části Praha 1.

Praha 1 finské kolegy podle ní oslovuje jako světově ojedinělé centrum s třemi desítkami tisíc obyvatel a s velkým množstvím historicky cenných památek. Zajímá je systém a problémy památkové ochrany budov i hospodaření s nimi. 

„Zvláštní kapitolou pak je samozřejmě diskuse o našich zkušenostech s privatizací a restitucemi domů a bytového fondu, což je něco, co Finové díky poněkud odlišné historii neznají,“ dodala Zdeňka Tomíčková.

S pořádáním seminářů je spokojený i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Je dobře, že můžeme předávat své zkušenosti kolegům z jiných měst a zemí, včetně uvedeného Finska, a že si samozřejmě můžeme při té příležitosti vyslechnout i jejich zkušenosti a popis praxe, která u nich funguje,“ prohlásil Oldřich Lomecký.

FOTO (C) Městská část Praha 1