Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Rodiny s dětmi oslavily narozeniny Karla IV.
30-8-2016

Rodiny s dětmi oslavily narozeniny Karla IV.

Úterní odpoledne patřilo v parku Kampa malým i starším historikům, kteří vyslyšeli pozvání organizátorů akce s názvem „Karel IV. – Dětské hraní“, jež se uskutečnila v rámci oslav 700. výročí narození nejvýznamnějšího českého panovníka. Uspořádaly ji Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova a Městská část Praha 1. Záštitu jí pak udělili starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a radní pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

Vydařená akce potěšila každého, kdo má rád historii, soutěžení, koně, šerm, hudbu, tanec, něco dobrého na zub, ale také historickou módu, kterou na Kampě prezentovali na svoji dobu elegantní dámy v nepřeberném množství stylových dobových obleků i udatní rytíři, mezi které se navíc vmísili kejklíři a komedianti.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli ve spolupráci s Nadačním fondem Mikuláše Daczického z Heslova touto pěknou formou přiblížit dětem, rodičům i prarodičům Karla IV. a jeho dobu, kterou doslova viděli na vlastní oči,“ uvedl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký, který si „exkurzi“ do historie nenechal ujít.

Program úterní akce byl velmi bohatý a pestrý a na jeho skladbě byla znát láska k české historii. „Když za námi s nápadem na tuto akci přišla Kateřina Daczická, která je nejen předsedkyní nadačního fondu, ale navíc přímým potomkem Karla IV., byli jsme nadšení a udělali jsme pro zdárný průběh, co se dalo,“ prohlásila radní Prahy 1 Eva Špačková.

Účastníkům byly na Kampě mimo jiné také k dispozici dětský koutek s užitečnými informacemi pro rodiče malých capartů nebo i stánek s knihami a didaktickým hračkami pro nejmenší školáky. Rytíře navíc nebylo nutné „jen“ sledovat, ale bylo možné se mezi ně i zařadit, protože přímo v parku proběhlo slavnostní pasování na rytíře.

A to vše za přítomnosti samotného panovníka – císaře a krále Karla IV.

„Děkuji Městské části Praha 1 za podporu a spolupořadatelství, děkuji také CzechTourismu a všem dalším zúčastněným partnerům a firmám,“ ocenila pomoc ochotných spokojená předsedkyně Nadačního fondu Mikuláše Daczického z Heslova Kateřina Daczická.

FOTO (C) Městská část Praha 1