Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Internetové stránky Prahy 1 jsou nejlepší v hlavním městě
11-2-2010

Internetové stránky Prahy 1 jsou nejlepší v hlavním městě

 PRAHA (11. února 2010) - Obsah, služby a zapojení občanů ocenili na webových stránkách Městské části Praha 1 odborníci z americké Rutgers University. Ti se zabývají hodnocením webů největších světových měst a od září loňského roku hodnotili stránky 22 pražských městských částí. MČ Praha 1 dosáhla nejlepšího výsledku hned ve dvou oblastech: v kategoriích Obsah a Služby. Druhé místo pak obsadila v kategorii Participace občanů.

„Náš výsledek mě samozřejmě potěšil. O to víc pak, že hodnotitelé použili metodologii, se kterou hodnotí portály nejvýznamnějších světových měst a která maximalizuje objektivitu hodnocení,“ řekl starosta první městské části Filip Dvořák.

Hodnocenými oblastmi byly: Zabezpečení, Použitelnost, Obsah, Služby, Participace.

U obsahu stránek, který byl hodnocen nejlépe právě u Prahy 1 bylo sledováno poskytnutí základních údajů, jako jsou adresy a kontaktní údaje, provázanost stránek na důležité stránky dalších úřadů i soukromých subjektů či systém řízení v případě krizové situace. Zkoumán byl i přístup k souborům ke stažení.

První místo obsadila Praha 1 i v kategorii Služby. V tomto případě bylo hodnoceno zejména využívání interaktivní komunikace a přenesení komunikace s úřadem do on-line podoby.

V kategorii Participace se stránky Prahy 1 umístily na výborném druhém místě. Zkoumáno bylo propojení úřadu s občany, komunikace s občany o věcech veřejných či zapojení obyvatel do rozhodování. Hodnocen byl také přístup k informacím.

Hodnocení webových stránek 22 městských částí Prahy probíhalo od září do listopadu 2009. V lednu 2010 pak byly v Praze týmem Rutgers University vedeny strukturované rozhovory s pracovníky pěti nejlepších městských částí.

Výsledkem analýzy dat a strukturovaných rozhovorů je pět případových studií, které popisují proces vzniku a fungování webových stránek těchto městských částí. Podrobné výsledky budou spolu s případovými studiemi představeny na konferenci „E-Praha a perspektivy elektronické správy“, jež se uskuteční 21. dubna letošního roku. Konference se zúčastní také autoři případových studií Mark Holzer, James Melitski a Tony Carrizales z Rutgers University. 
Reportáž internetové televize Prahy 1:

Internetové vysílání zpravodajského kanálu televize Městské části Praha 1 si můžete "naladit" na adrese http://www.praha1.cz/tv

Archiv pořadů najdete na serveru YouTube na adrese http://www.youtube.com/praha1tv


 V případě zájmu o další informace kontaktujte prosím:
Alexandr Koráb odd. vnějších vztahů KAS ÚMČ Praha 1
Tel.: 221 097 149, e-mail: alexandr.korab@praha1.cz.
Denní aktuální informace najdete na: http://www.praha1.cz