Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 71 lety přistály v Praze spitfiry RAF
13-8-2016

Před 71 lety přistály v Praze spitfiry RAF

Po měsících průtahů ze strany komunistů a jejich sovětských velitelů se v podvečer 13. srpna 1945 mohli konečně do vlasti vrátit čeští a slovenští letci britského letectva RAF. Mezi prvními do války odcházeli a mezi posledními se tak z ní vrátili. Leteckými útvary na západě (Francie, Británie) prošlo během války téměř 2 500 Čechoslováků, více než pět stovek jich v bojích padlo. Jejich památku připomnělo setkání na Klárově.

„Neustále a při každé příležitosti je nezbytné připomínat, že svoboda není zadarmo, že je třeba za ni bojovat a že za ni vděčíme i statečným českým a slovenským mladým lidem, kteří bojovali v řadách britského letectva RAF,“ prohlásil při vzpomínkové akci u památníku na Klárově starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

13. srpna 1945 se do Československa vrátilo 54 spitfirů z 312. stíhací perutě RAF. Nebýt průtahů ze strany našich komunistů a Sovětského svazu, mohli piloti přiletět už 7. května, aby pomohli při osvobozování Prahy. Po svém návratu byli letci nejprve oslavováni, po převratu v únoru 1948 však začalo jejich pronásledování, mučení a věznění. Ti, kteří měli štěstí, znovu uprchli na Západ. Ti, kteří ho neměli, strávili – v případě, že nebyli komunisty zavražděni – roky v komunistických koncentračních táborech.

„Jsem hrdý na to, že se nám spolu s dosud žijícími letci, jejich organizacemi i britskou komunitou v Praze podařilo ustát boj o památník na Klárově, který tak může připomínat hrdinství československých letců,“ uvedl Oldřich Lomecký v reakci na veřejné útoky, které odhalení památníku v roce 2014 okamžitě vyvolalo. Starosta Lomecký a radní Prahy 1 Jan Krejčí v sobotu položili k památníku věnec.

Vzpomínkové akce se zúčastnil také pětadevadesátiletý plukovník Pavel Vranský, který ve svém proslovu připomněl odhodlání tehdejších mladých vojáků. „Splnili svoji přísahu a odešli bojovat,“ konstatoval přímý účastník bojů plukovník Vranský a zavzpomínal na velitele i jednotlivé piloty – maršála Karla Janouška, který bydlel na nedalekém Kosárkově nábřeží, Fajtla, Veselého, Vašátka, Doležala, Sýkoru a další.

„Můžeme být na ně po právu hrdí. Musíme se ale také starat o to, aby jejich odkaz a hrdinství žily i nadále,“ připomněl radní Prahy 1 Jan Krejčí a dodal, že osudy těchto statečných lidí po puči v únoru 1948 jsou dodnes obžalobou komunistů.

Památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu RAF, tvoří dvoumetrový okřídlený lev, dar britské komunity v Čechách, jež na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun. Jeho autorem je britský sochař Colin Spofforth a do bronzu ho odlila umělecká slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší.

Lev je umístěn na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

Slavnostního odhalení památníku před dvěma lety se zúčastnili bývalí českoslovenští příslušníci RAF, kteří při té příležitosti přijeli z České republiky, ale také z Izraele či USA. Dorazil tehdy také britský poslanec a vnuk legendárního Winstona Churchilla Nicholas Soames. „Českoslovenští letci si zaslouží úctu, respekt a obdiv britského lidu. Byli to ti nejlepší z nejlepších,“ prohlásil. Churchill podle něj obdivoval umění a odvahu československých letců, kteří se velkou měrou podíleli na úspěchu spojeneckých vojsk.

O vznik památníku se velmi zasloužil Euan Edworthy, který v Čechách už léta žije. „Můj otec byl v Královském letectvu a často mi vyprávěl příběhy o slavných československých letcích a o jejich odvaze ve druhé světové válce. Když jsem před lety přijel do České republiky, jedna z prvních věcí byla, že jsem toužil vybudovat památník těmto statečným lidem. Je to naše poděkování,“ řekl Euan Edworthy při slavnostním odhalení památníku.

Seznam československých letců v RAF a mnoho dalších informací naleznete >>> ZDE <<<  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1