Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Sportovci z Bambergu dorazili do Prahy 1
11-8-2016

Sportovci z Bambergu dorazili do Prahy 1

Skupina dvanácti cyklistů z bavorského partnerského města Bambergu přijela na několikadenní návštěvu Městské části Praha 1. Výpravu, která celou cestu tam i zpět absolvuje na kolech, tvoří členové klubu ADFC Bamberg, který je pobočkou Německého cyklistického klubu. V Brožíkově síni Staroměstské radnice je slavnostně přivítali starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a radní Prahy 1 Jan Krejčí.

"Zatímco Španělsko má Vueltu a Francie Tour de France, Praha 1 a Bamberg se od nynějška mohou pochlubit ´speciálem´, jehož trasa mezi oběma městy určitě patří mezi ty nejkrásnější a náročné zároveň,“ prohlásil s úsměvem starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si pro sympatické hosty přichystal knihy fotografií a dobré víno. 

Na oplátku obdržel kromě typické sladkosti i krásný kalendář na rok 2017, který je navíc symbolický, protože příští rok uplyne pětadvacet let od uzavření partnerské smlouvy mezi oběma městy. 

Setkání v Brožíkově síni bylo velmi příjemné. „Mnohokrát děkujeme za srdečné přijetí. Jsme šťastní, že můžeme v Praze 1 několik dní pobýt,“ uvedl vedoucí cyklistické výpravy Harald Pappenscheller poté, co starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký zdůraznil, že obě města a jejich obyvatelé mají mnoho společného i mnohé obdobné zkušenosti, kterými se navzájem obohacují.

„Buďte u nás vítáni a ciťte se tu jako doma,“ řekl Oldřich Lomecký.

Spolu s ním hosty z Bambergu uvítal i radní Prahy 1 Jan Krejčí, do jehož gesce spadají mezinárodní vztahy. „Vztahy našich měst jsou velmi bohaté: během roku se konají vzájemné studentské výměny, návštěvy představitelů radnic i odborných skupin; každoročně nechybějí ani umělecké výměny – letos v červenci se například Pražských klarinetových dní zúčastnilo klarinetové těleso Clarimonia Ensemble z Bambergu,“ poznamenal Jan Krejčí.

On i Oldřich Lomecký se v diskusi s hosty shodli, že Bamberg je krásné město, jehož návštěvu všem občanům Prahy 1 vřele doporučují.

Praha 1 uzavřela partnerskou smlouvu se sedmdesátitisícovým Bambergem v roce 1992, tedy ve stejném roce, kdy byla podepsána „Smlouva mezi SRN a ČSFR o dobrém sousedství a přátelské spolupráci“.





FOTO (C) Městská část Praha 1