Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Krajanské děti z Ukrajiny přijely na tradiční návštěvu Prahy 1
19-7-2016

Krajanské děti z Ukrajiny přijely na tradiční návštěvu Prahy 1

Na pozvání radnice Prahy 1 přijela stejně jako v uplynulých letech i letos skupina ukrajinských dětí s českými kořeny. Pocházejí z tamější obce Novgorodkivka, kterou ve druhé polovině devatenáctého století založili Češi, kteří jí dali jméno Čechohrad.

„Jsem velmi rád, že k nám každoročně přijíždějí na naše pozvání děti našich krajanů z východní části Ukrajiny a že jim můžeme přiblížit zemi jejich předků a zajistit jim za podpory ochotných lidí od nás pestrý program,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který děti přivítal na radnici ve Vodičkově ulici. Ty si ještě předtím s velkou chutí prohlédly výstavu v Galerii 1 ve Štěpánské ulici.

O děti je velmi dobře postaráno, a jak jsme se od nich dozvěděli, program, během kterého si zatím stihly prohlédnout Karlův most a další krásné památky, projet se nádhernou lodí po Vltavě a navštívit příměstský tábor dobrovolných hasičů, se jim velmi líbí a jsou z něho nadšené.

Novgorodkivku založili v šedesátých letech devatenáctého století Češi. Při vyhánění Němců i jiných národností ze Sovětského svazu po Druhé světové válce zachránilo zemědělskou obec před naprostým zničením jen přejmenování. Dnes tu prý žije dokonce až šestnáct národností, ta česká, která si navíc v devadesátých letech postavila katolický kostel, je však stále nejviditelnější.

Řada mladých lidí odjela natrvalo do České republiky, ale desítky rodin tu stále drží české zvyky. Na Mikuláše chodí po ulicích čerti a andělé, na Velikonoce chlapci mrskají děvčata a v květnu se staví májka. Češtinu se děti učí v Českém centru, kde mají svého učitele vyslaného českým ministerstvem zahraničí.

„Ti lidé si zaslouží naši podporu a na dětech, které k nám každoročně přijíždějí, je vidět, jak si našeho pozvání váží a jak moc to pro ně znamená. Proto bych chtěl také poděkovat všem dobrým lidem, kteří se na organizaci pobytu podílejí,“ prohlásil starosta první pražské městské části Oldřich Lomecký.





FOTO (C) Městská část Praha 1