Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Palác Národní – symbióza baroka s moderní architekturou
4-7-2016

Palác Národní – symbióza baroka s moderní architekturou

Na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice vyrůstá originální architektonický komplex s názvem Palác Národní, který bude tvořen moderní budovou citlivě propojenou s barokním palácem. Nabídne kanceláře, obchody, kavárny a restaurace. Zároveň jím bude vést pasáž spojující obě ulice. Ve vnitřním dvoře navíc vznikne odpočinková zóna se vzrostlým stromem a zelení. Původním plánem investora bylo vybudování hotelu. Proti tomu se ale postavila Městská část Praha 1.

„Velmi jsme uvítali, že investor odstoupil od plánů na výstavbu hotelu a místo toho veřejnosti nabídne jedinečný multifunkční komplex, citlivě spojující moderní stavbu plnou zeleně s barokním Schönkirchovským palácem,“ ocenil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který si stavbu, jež má být dokončena na počátku příštího roku, prohlédl.

Novostavba Paláce Národní bude prosklená, dvaatřicet metrů vysoká a po jejím obvodu se potáhnou terasy se zelení. Pro obchody a restaurace bude vyčleněno 2 479 m2, pro ateliéry a kanceláře 7 655 m2. Schönkirchovský palác v Mikulandské ulici v současnosti prochází náročnou a citlivou rekonstrukcí a cenné řemeslné prvky jsou pod dohledem památkářů restaurovány.

Ve čtyřech podzemních a osmi nadzemních patrech Paláce Národní bude co obdivovat. Celý betonový skelet nové budovy je například plný otisků různých předmětů, povrchů bednicích desek a dokonce i stromů. V betonu je možné najít i různé vsadky z cihel, prejzů, kamenů nebo také otisky nářadí, rukou nebo třeba bot. Reliéfy se objevují i na stropech. 

Každé patro má svůj styl tvořený právě otisky. Například přízemní patro zdobí otisky skutečných stromů včetně listí. Ty jsou navíc otisknuty do probarveného betonu, který vytváří na stěnách i sloupech efektní různobarevné pruhy. Beton byl upravován přímo v betonárce, kde bylo do mixu přidáváno barvivo, které se po cestě z betonárky na stavbu optimálně promixovalo s betonem a probarvilo ho na požadovaný odstín. 

Otisky na zdech i stropech byly vytvářeny skutečnými předměty. Výjimku tvořily jen otisky rukou betonářů, kterých je v prvním podzemním podlaží plná garáž. 

Autorem projektu je Ing. arch. Stanislav Fiala. Zhotovitelem stavby je HINTO, a.s. Investorem je Palác Národní, a.s.

Zajímavou zprávu o archeologickém průzkumu lokality si můžete přečíst >>> ZDE <<< Odkaz na externí stránky.

FOTO (C) Městská část Praha 1 a vizualizace z projektu stavby