Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Filmová přehlídka ZŠ Brána jazyků: spokojení diváci i vítězný film Konference (s Jackem Rozparovačem)
29-6-2016

Filmová přehlídka ZŠ Brána jazyků: spokojení diváci i vítězný film Konference (s Jackem Rozparovačem)

Do posledního místa zaplněný sál Kina 35 ve Francouzském institutu aplaudoval všem soutěžním snímkům přihlášeným do Filmového TRHáku – přehlídky filmů žáků osmých a devátých tříd Základní školy Brána jazyků. Festivalu, který vstoupil v nové éře konání v kinosále Francouzského institutu do třetího ročníku a definitivně potvrdil svoji kvalitu i oblibu.

„Stejně jako v předchozích letech i během tohoto ročníku jsem s obdivem sledoval výsledky úsilí mladých filmařů a zároveň jsem musel ocenit přátelskou a povzbuzující atmosféru v sále,“ vyzdvihl tradiční festivalový divák a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. 

A tak jako v uplynulých letech se i letos podařilo hlavní organizátorské a zároveň pedagogické dvojici Romanů – Haase a Elnera – namíchat ve spojení s tvůrčím nasazením a zápalem žáků osmých a devátých tříd festivalový a filmový koktejl, který každoročně sklízí zasloužený divácký obdiv. 

„Karlovy Vary jsou spojeny s Mezinárodním filmovým festivalem i Vřídlem. Obdobné ´vřídlo´ ale máme také na Uhelném trhu. Je jím právě tvůrčí entuziasmus žáků, kteří jsou ideovými, tvůrčími i uměleckými autory vlastních filmů. A ten ve spojení se snahou uspět před svými předchůdci i následovníky, před rodiči a učiteli, dovoluje ve výsledku každoročně posouvat laťku úrovně celého večera,“ popsali oba hlavní organizátoři.   

Filmový TRHák – to je předsálí s vystavenými filmovými plakáty, více než hodinové promítání autorských filmů žáků osmých a devátých tříd a následné hlasování všech přítomných, kteří tak rozhodují o řadě typicky festivalových (nebo i oscarových) cen – od plakátu, scénáře, střihu až po nejlepší herecké výkony a nejlepší film.

„Brána jazyků je škola plná talentovaných a šikovných dětí i pro věc zapálených kantorů, což je šťastná kombinace, jejímž výsledkem je pak třeba úžasná filmová přehlídka,“ ocenila radní Prahy 1 pro školství a občanskou společnost Eva Špačková.

„Jak jste poznali z promítnutých filmů, nejen učitelská dvojice Roman Haas a Roman Elner, ale i řada žáků miluje filmy Quentina Tarantina, Alfreda Hitchcocka i produkci Divadla Sklep,“ glosovala na pódiu po úvodním promítnutí snímků žákyně 9. C Kristýna „Kiki“ Chudybová. 

Festivalové filmy byly pestrým pelmelem žánrů i námětů: od netradiční a nakonec vítězné Konference, v níž konferovaným byl Jack Rozparovač, přes artový snímek Matematika Josého Castoreny, určený náročnému divákovi, kuchařskou show Carmina Mastrocinque, dokument R.E.cyklátor, detektivně mrazivý krimithriller Čtyři vraždy stačí, tetičko, černobílý, klady i zápory lidských vztahů a konání reflektující Čas, až po skoro hollywoodský blockbuster Dino vrací úder, za nějž by se jistě nestyděl ani tvůrce Jurského parku Steven Spielberg. Opominout nesmíme ani Přísloví a animované dílo Roberta Váchy – videoklip Maniacs. Ty všechny, než se dočkaly finálního potlesku, smíchu i diváckého obdivu, stály hodiny práce a tvůrčího nasazení.

„Mám rád tvůrčí, někdy až bláznivé a hraniční nasazení a náměty pánů učitelů Haase a Elnera, kteří jsou spolu s paní učitelkou Lukášovou hlavními garanty Filmového TRHáku. Ten patří spolu s řadou školních akcí, jakými jsou ples na Žofíně, Večer pod lipou či školní koncert vážné hudby Uhelné jaro, k událostem, které propojují žáky, učitele a rodiče a které naplňují a oživují život školy. A na které určitě naši absolventi vzpomínají dlouho poté, co opustili naši školu,“ prohlásil spokojený ředitel ZŠ Brána jazyků Petr Tlustý, který také ocenil učitelský film Kabinet(y) s podtitulem Snímek o soudržnosti a přátelství. 

Na první pohled neviditelnou tváří filmové přehlídky je paní učitelka Eva Lukášová. „Námět na letošní cenu, tedy, aby jí byla zlatá videokazeta, vzešel od Moniky Svobodové z 9. C. Ocenit chci také vysokou kvalitu filmových plakátů, žákovskou nápaditost a desítky hodin dobrovolného zápalu a nasazení žáků jako například Roberta Váchy, Aničky Hanzlové nebo Amálky Najmanové,“ uvedla Eva Lukášová, která zalitovala odchodu deváťáků a ve své skromnosti nedodala, že ona sama, podle svědectví kolegů, nedbá na konce pracovní doby a víkendy a že filmová přehlídka je její srdeční záležitostí.

Podle Romana Elnera by školní filmovou akci nebylo možné zorganizovat bez zájmu žáků a nápomoci kolegyň a kolegů a bez vstřícné podpory ze strany rodičovských sdružení. „Zmínil bych hlavně Romana Hlávku a Zdeňku Klímovou. Třídní devátých ročníků Eva Wolfová, Martina Kočová, Dagmar Wegnerová a Hana Vojtová nám zase pomohly s předáváním cen,“ vyjmenoval Roman Elner, podle kterého chvála diváků zavazuje. „Vzhledem k tomu, že diváky byli i rodiče žáků, myslím, že tleskat by měli i sami sobě, a já dávám ´lajk´ neocenitelné podpoře rodinného prostředí našich žáků,“ shrnul jinak prý kritický a perfekcionistický muž.

Podle druhého z ústřední organizační dvojice, Romana Haase, nejen žáci 8., ale především 9. tříd, kteří se druhý den rozloučili s jednou etapou života, snad odcházeli s příjemnými vzpomínkami. „Překvapivý obdiv sklidilo herecké účinkování dvou našich administrativních pracovnic – recepčních paní Jindry Buksové, která moderátorsky zastínila loňského Alexandra Hemalu, i paní Martiny Toškové, která byla tečkou učitelského filmu. Rozmáhá se nám ´nešvar´, že někteří z oceněných, aktuálně už bývalých žáků, se nám vracejí a natáčejí nejen v prostředí školy filmy, které zařazujeme v nesoutěžní absolventské sekci. Příkladem jsou Tomáš Vojtíšek a Zuzka Macková. Pevně doufám, že k nim přibyde i letos do Síně slávy uvedená renesanční dvojice Anička Hanzlová a Amálka Najmanová,“ dodal Roman Haas.

Filmový TRHák by nevznikl bez podpory obou školních sdružení – Klubu přátel školy (KPŠ) a Sdružení rodičů a přátel školy (SRPŠ) – a bez podpory Městské části Praha 1. 

Filmy uvedené na Filmovém TRHáku 2016

 • 8. B: Jak jsme to dokázali
 • 8. A: To si děláte…     
 • 9. A: Čas – Dino vrací úder – videoklip Maniacs Roberta Váchy
 • 9. B: S Italem v kuchyni – Matematika – R.E.cyklátor
 • 9. C: Čtyři vraždy stačí, tetičko
 • 9. D: Přísloví trochu jinak – Konference ­– animace Dany Nguyen Panda a Alenka v říši divů
 • Film bývalých žáků Tomáše Vojtíška, Zuzany-Markéty Mackové & spol.: Plniči snů
 • Učitelský film: Kabinet(y)  

Zlatá (video)kazeta 2016 – vítězové jednotlivých filmových kategorií

 • Výtvarný/animovaný počin: Robert Vácha, videoklip Maniacs (9. A)
 • Kamera: Pavlína Němcová, Čas (9. A)
 • Filmový plakát: S Italem v kuchyni (9. B)
 • Střih: Amálie Najmanová, Upoutávka na Filmový večer 2016 (9. B)
 • Herečka ve vedlejší roli: Adéla Pokorná, Konference (9. D)
 • Herec ve vedlejší roli: Alex Columby, Čas (9. A)
 • Herec v hlavní roli: Carmine Mastrocinque, S Italem v kuchyni (9. B)
 • Herečka v hlavní roli: Vivienne Rohanová, Čtyři vraždy stačí, tetičko (9. C)
 • Scénář: Konference (9. D)
 • Síň slávy: Anna Hanzlová a Amálie Najmanová (9. B)
 • Film večera: Konference (9. D)

Klobouk dolů před organizátory i tvůrci. Připravili všem krásný zážitek. Přeji jim proto krásné prázdniny a na shledanou při dalším ročníku,“ pronesl na závěr starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

A kdyby vám to snad nevyšlo příští rok, nedá se nic dělat. V každém případě se ale řiďte slovy Adély Pokorné, která získala ocenění za nejlepší herečku ve vedlejší roli a při své děkovačce prohlásila: „Děkuji a užijte si zbytek života!“

FOTO (C) Městská část Praha 1