Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 uctila památku Milady Horákové
27-6-2016

Praha 1 uctila památku Milady Horákové

„Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to. Přeji vám to…“ Poslední slova z dopisu Milady Horákové, napsaného krátce před její popravou, nese pomník na Pětikostelním náměstí na konci Sněmovní ulice. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký uctil při pietním aktu památku této političky a oběti komunistické zvůle.

„Paní doktorka Milada Horáková je dodnes příkladem neokázalé statečnosti a slušnosti stojící proti totalitní hrubosti a bezpráví. A ačkoliv pro to komunisté udělali maximum, lidé na ni nezapomněli a nezapomenou,“ uvedl starosta Oldřich Lomecký, který při komorním pietním aktu položil k pomníku věnec. 

Svoji kytici připojil i Martin Jan Stránský, předseda správní rady Nadačního fondu Stránský, který za podpory Městské části Praha 1 inicioval a zorganizoval vytvoření i financování pomníku, jehož autorem je akademický sochař Josef Faltus.

Pomník zobrazuje pult ze soudní síně s mikrofonem, ze kterého se chystá odlétnout skřivánek. Pult stojí na desce, na níž jsou zaznamenána poslední slova Milady Horákové, která byla komunisty zavražděna na základě vykonstruovaného procesu před šestašedesáti lety.27. května 1950 seznámila komunistická justice doktorku Miladu Horákovou se zněním žaloby. Nesměla si ji celou v klidu prostudovat, a tak už 31. května začalo hlavní přelíčení. 8. června ji komunistický soud odsoudil k smrti.

26. června – přes protesty osobností z celého světa – potvrdil hanebný trest smrti hanebný prezident Gottwald. 27. června 1950 byla Milada Horáková v ranních hodinách oběšena, a to obzvláště trýznivým způsobem.

To, co se neodvažovali provést nacisté, nedělalo komunistům žádný problém. A jejich nenávist pokračovala i po smrti této statečné ženy: dopisy, v nichž se loučila se svými blízkými, komunisté nikdy nepředali. Žádost, aby u jejích tělesných pozůstatků byly ponechány její fotografie a tři kvítky v kapesníku, nebyla vyplněna. Urna s popelem byla tajně pohřbena na neznámém místě.

„Plně sdílím zármutek a rozhořčení, které cítíte při krutých soudních vraždách v Československu,“ prohlásil mimo jiné Winston Churchill v reakci na justiční vraždu Milady Horákové.

Další informace si můžete přečíst  >> ZDE <<  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1