Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Před 395 lety bylo Staroměstské náměstí dějištěm kruté popravy
21-6-2016

Před 395 lety bylo Staroměstské náměstí dějištěm kruté popravy

Už téměř čtyři sta let uplynulo od chvíle, kdy bylo na Staroměstském náměstí popraveno sedmadvacet představitelů stavovského povstání proti Habsburkům. Stalo se tak 21. června roku 1621 a demonstrativně krutá poprava i následné nakládání s ostatky byly symbolickým zakončením ostudné porážky na Bílé hoře a zároveň zahájením dlouhého národního a náboženského útlaku v Čechách a na Moravě.

„Tato tragická událost našich dějin měla osudový dopad na vývoj v českých zemích, na českou národní povahu i český jazyk,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se zúčastnil pietního shromáždění u Staroměstské radnice.

Podle něj je třeba připomínat i takto vzdálenou událost, která je i po tolika letech užitečným zdrojem ponaučení. „Že vítězství za nás nikdo nevybojuje, že každý boj něco stojí a že ustoupit agresorovi jednou často znamená ustoupit i podruhé, potřetí a kdoví pokolikáté ještě,“ vyjmenoval Oldřich Lomecký, který je tradičním účastníkem vzpomínkové akce při příležitosti výročí popravy na Staroměstském náměstí.

Starosta Prahy 1 rovněž prohlásil, že politikové by se měli přít o domácí otázky, a to třeba i do „nekonečna“, ale co se týká obrany vlasti, měli by táhnout za jeden provaz. 

Podrobné informace o okolnostech popravy na Staroměstském náměstí naleznete například >> ZDE <<  

FOTO (C) Městská část Praha 1