Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praporu baráčníků se dostalo požehnání
20-6-2016

Praporu baráčníků se dostalo požehnání

Baráčníci z Obce baráčníků Praha I. a V. se sešli v kostele svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí, aby zažili jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě baráčnické obce – požehnání praporu.

„Prapor je jedním z nejvýznamnějších symbolů baráčnické obce,“ vysvětlila Stanislava Ješutová, panímaminka Obce baráčníků Praha I. a V., spadající do XXIV. župy Jana Žižky z Trocnova, se sídlem v Praze 1.

„Baráčníci – to jsou vlastenectví a tradice, tedy to, co je důležité pro charakter národa, ale třeba i sousedských vztahů, a čemu současná době příliš nepřeje. O to větší podporu si baráčníci zaslouží,“ prohlásil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Baráčníci patří k nejstarším spolkům. Existují už 143 let a jsou také jediným spolkem, který dodnes uchovává, udržuje a při slavnostech užívá české, moravské i slovenské kroje, takže baráčnický ples je tradičně velmi pestrou podívanou.

Jak nám vysvětlil rychtář Obce baráčníků Praha I. a V. Pavel Klíma, první nositelé označení „baráčníci“ žili v Kolíně. Říkali si tak podle kolínského hostince U Šleitrů, přezdívaného „Baráček“. A tam v roce 1873 vznikla první baráčnická organizace. Hnutí baráčníků se pak velmi rychle šířilo po celé zemi.

Od samotného počátku se jednalo o spolek nepolitický, složený ze všech tříd obyvatelstva, které spojovala myšlenka vlastenectví, dobročinnosti, dodržování staročeských zvyků a tradic i čistoty českého jazyka. Ve své historii pomáhali baráčníci nejen svým členům, ale mnoha dary širokému okolí. A tak je tomu dodnes, kdy členové spolku kladou důraz na vzájemnou úctu a družnost.

FOTO (C) Městská část Praha 1