Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 se inspirovala partnerským městem Bamberg
17-6-2016

Praha 1 se inspirovala partnerským městem Bamberg

Ve druhém červnovém týdnu navštívila partnerské město Bamberg delegace Městské části Praha 1 vedená radní pro oblast školství a občanské společnosti Mgr. Evou Špačkovou. Hlavní zaměření delegace bylo na oblast životního prostředí – nakládání s odpady, správa veřejné zeleně, revitalizace nevyužívaných ploch ve městě, vodohospodářství i zapojování dětí a ekologická výchova ve školách.

Partnerská radnice v Bambergu pro delegaci zorganizovala bohatý dvoudenní program, v jehož rámci skupina navštívila zdejší historickou radnici, kde ji přijal radní pan Helmut Müller; dále Úřad pro životní prostředí, sídlící v historickém klášteře sv. Michala, i Úřad pro správu zahrad a hřbitovů. Delegace si též prohlédla ostrov Erba, kde na místě bývalé továrny probíhala za účasti představitelů MČ Praha 1 v roce 2012 Zemská zahradnická výstava a který je v současnosti unikátním příkladem revitalizovaného brownfieldu. Dále navštívila jedno z devíti zdejších gymnázií, Dientzenhofer-Gymnasium, které má dlouhodobé výměnné projekty s gymnázii na Praze 1 (více ZDE) a které delegaci představilo bohatý projekt ekologického vzdělávání žáků (vlastní studentské záhonky, ekologická stezka).

Představitelé obou samospráv rovněž diskutovali další možné projekty do budoucna. „V roce 2017 oslavíme 25 let vzájemné spolupráce a jsem přesvědčena, že společně s radnicí v Bambergu uspořádáme v obou městech řadu kulturních, sportovních i společenských akcí k tomuto výročí,“ uvedla vedoucí delegace radní Eva Špačková. „Jsem velmi ráda, že k paralelně probíhajícím studentským výměnám naše dvě města spolupracují i v mnoha dalších oblastech,“ dodala paní radní.

Bamberg je městem s historií delší než tisíc let, sahající až do dob starověkého Říma. Od roku 1993 figuruje na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rozkládá se na sedmi kopcích a může se pochlubit unikátními památkami jako například starou radnicí, řadou kostelů v čele s katedrálou (Dómem), benediktinským klášterem svatého Martina, zámkem Geyrswörth s růžovou zahradou, původně rybářskými Malými Benátkami na břehu řeky Regnitz nebo překrásnou vilou Concordia. Ve městě existuje devět historických pivovarů, z nichž některé vaří zdejší specialitu, tzv. uzené pivo (Rauchbier).

 


1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25