Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Den dětí zaplnil Slovanský ostrov
1-6-2016

Den dětí zaplnil Slovanský ostrov

Tak to Žofín dlouho nezažil! Přesně v devět hodin ráno vběhly na Slovanský ostrov stovky malých capartů v reflexních vestičkách a s baťůžky, ke kterým se postupně přidali i větší školáci, aby si společně užili svůj krásný den – Den dětí, jehož oslavy pro ně připravila Městská část Praha 1. A aby si také připomněli „narozky“ nejvýznamnějšího českého panovníka Karla IV. 

A byl to opravdu vydařený den, kdy bylo prima být dítětem, ale zároveň to nebylo vůbec jednoduché, protože vybrat si z té spousty lákadel, atrakcí, soutěží a dobrot dalo pořádně zabrat. Však to také většina oslavenců vyřešila tak, že to prostě obešla úplně všechno…

Středověcí rytíři bojující za čest královny, kováři a hrnčíři, ryze současní dobrovolní hasiči z Prahy 1 či výtvarníci z Karlova mostu, skákací hrad pod velením městských strážníků, soutěže v umění a dovednostech rytířů a hradních panen, ale také vědomostní soutěže připravené studenty a osvěta v podání policistů, zdravotníků a sdružení Prevence dětem… anebo úžasný Český lvíček – vláček, který se nemračí a který nikdy nemá zpoždění…  a těch dobrot – a zadarmo! 

O všechno byl velký zájem, všechno bylo pro děti výborně připravené, všechno skvěle fungovalo i chutnalo. A co teprve tehdy, když si děti mohly třeba takový trdelník samy připravit?! A ještě se k tomu díky manželům Provaanovým dozvěděly zajímavé informace o kuchyni v době Karla IV. Ti jim kromě zajímavého povídání o středověké gastronomii poskytli i pečlivě připravené pracovní listy.

Zapomenout také nemůžeme na módní přehlídku dobových kostýmů, připravenou ZŠ Vodičkova, stejně jako na vystoupení dnes už hudební legendy Masakrózní hustec. 

„Uznejte, že je to tady bezva!“ prohlásila radní pro školství Prahy 1 Eva Špačková a spokojeně se kolem sebe rozhlížela. Poctivě obešla jednotlivá stanoviště a dětem, které s úspěchem absolvovaly vědomostní soutěž, rozdala knihy o Karlu IV. Dětem, které namalovaly nejhezčí obrázky, zase předala speciální dárky od firmy Sparkys.

„Dárky ale dostaly všechny děti – školáci i předškoláci, kteří si domů neodnášeli ´jen´ pěkné zážitky a plná bříška dobrot, ale za absolvování všech soutěží a atrakcí i dárky od společnosti Sparkys,“ popsala Eva Špačková, která měla nad oslavami Dne dětí záštitu. 

à propos – plná bříška: o tento nelehký úkol, tedy o jídlo a pití pro více než 1 200 dětí, se postarala firma Delikato a my jim rádi jménem všech děkujeme. Stejně jako spolupracující Nadaci Pražské děti a o program se starající agentuře Merlet.

Skvělý Den dětí si nenechal ujít ani starosta Oldřich Lomecký. „Jsem moc rád, že se tady dětem, ale koneckonců i dospělým líbí. Potěší to a dodá to chuť do další práce,“ svěřil se pan starosta, kterého kromě jiného zaujala středověká řemesla.  

Ano, bylo to bezva, uznali jsme a s námi děti a jejich rodiče, paní učitelky a sem tam i nějaký ten pan učitel. Tak zase příště při nějaké akci Městské části Praha 1.

FOTO (C) Městská část Praha 1