Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Prahu 1 navštívila delegace z partnerského distriktu Chaoyang
25-5-2016

Prahu 1 navštívila delegace z partnerského distriktu Chaoyang

O spolupráci ve školství, kultuře, sportu, ale i v dalších oblastech jednala v Praze 1 delegace z partnerského distriktu Chaoyang, centrální samosprávy čínského hlavního města Pekingu. Vedl ji místostarosta He Ming a jejími členy byli vysoce postavení úředníci i ředitelé některých tamějších škol. Návštěva se uskutečnila na pozvání starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého.  

„Naše diskuse byla zaměřena zejména na problematiku školství, představitelé samospráv i školských zařízení z obou měst porovnávali rozdíly ve školských systémech obou zemí a podrobně hovořili o možnostech spolupráce v této oblasti do budoucna. Vedle školství se nám ale nabízí řada dalších slibných oblastí, jako jsou například kultura a sport. Těch možností je ale celá řada,“ vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který čínskou delegaci osobně přijal.

Kromě něj se setkání zúčastnili radní Jan Krejčí, do jehož gesce patří kromě zahraničních vztahů i kultura a sport, 1. zástupce starosty Daniel Hodek, vedoucí oddělení školství Úřadu MČ Praha 1 Michaela Vencová a ředitel Malostranského gymnázia a základní školy Tomáš Ledvinka.

Představitelé Prahy 1 a distriktu Chaoyang podepsali v roce 2014 Memorandum o partnerství. Jednalo se tehdy o jeden z prvních případů česko-čínské spolupráce na komunální úrovni, který dnes slouží jako určitá inspirace pro ostatní samosprávy u nás i v Číně. Spolupráce s východoasijskými regiony patří mezi důležité součásti zahraničních aktivit Městské části Praha 1. 

„Spolupracujeme také mimo jiné s distriktem Xihu čínského města Hangzhou, delegace z čínského města Ning-po u nás minulý rok obdivovala naše sociální programy, spolupráci jsme rovněž navázali s distriktem Jongno z korejského hlavního města Soulu, naše Galerie 1 prezentovala skvělou výstavu čínských umělců, podpořili jsme expozici představující Vietnam u nás a tak bych mohl pokračovat,“ vyjmenoval důležité aktivity Prahy 1 na mezinárodním poli starosta Oldřich Lomecký. 

Aktuální setkání s delegací z partnerského distriktu Chaoyang se uskutečnilo ve spolupráci se Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce. Kromě jednání s představiteli Prahy 1 si čínská delegace prohlédla památky našeho hlavního města a navštívila i další zdejší instituce. FOTO (C) Městská část Praha 1