Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha 1 podpoří partnerské město Nîmes
19-5-2016

Praha 1 podpoří partnerské město Nîmes

Jihofrancouzské město Nîmes kandiduje na zařazení na seznam památek UNESCO a požádalo Městskou část Praha 1, která již na tomto seznamu figuruje, o podporu. Nejen o tomto tématu bylo setkání nejvyšších představitelů obou měst, jež se uskutečnilo na radnici Prahy 1.

„Znám krásné město Nîmes velmi dobře a jsem přesvědčen, že si naši podporu při své kandidatuře plně zaslouží,“ prohlásil po jednání starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který také spolu se svým francouzským protějškem podepsal společnou chartu „Kultura a světové dědictví“, vyjadřující podporu kandidatuře Nîmes.

Spolu s ním se jednání zúčastnili i tisková mluvčí radnice Veronika Blažková a radní Jan Krejčí, do jehož gesce patří mimo jiné zahraniční vztahy. „Podporujeme kandidaturu Nîmes. Díky dlouhodobé a bohaté spolupráci víme velmi dobře, že našim francouzským přátelům tento úspěch právem náleží,“ uvedl Jan Krejčí.

Francouzskou stranu zastupoval kromě jiných starosta Nîmes a senátor za departement Gard Jean-Paul Fournier, který poděkoval za podporu a nastínil společné plány obou měst. „Příští rok oslavíme už padesát let společného partnerství a oslavy budou určitě velmi zajímavé: společně s Prahou 1 u nás uspořádáme výstavu děl Alfonse Muchy a zorganizujeme také řadu sportovních a kulturních akcí,“ popsal Jean-Paul Fournier, kterého doprovázeli Daniel Jean Valade, zástupce starosty pro oblast kultury, Chantal Barbusse, zástupkyně starosty pro mezinárodní spolupráci, a Nicolas Balmelle, vedoucí starostovy kanceláře.

Mezi hosty byli i starostka MČ Praha-Zbraslav Zuzana Vejvodová, jejíž městská část plánuje navázání partnerství s městem Sommieres, či Alexandre Pajon, zástupce ředitelky Francouzského institutu v Praze.

Městská část Praha 1 a jihofrancouzské město Nîmes jsou partnerskými městy už od roku 1967. Nîmes má bohatou historii: už kolem roku 31 př. n. l. věnoval svým legionářům tamější pozemky císař Augustus, a tak se dnes město může pochlubit antickými památkami, včetně slavného akvaduktu Pont du Gard. Nîmes je ale rovněž proslulé moderní architekturou. 

Znakem města je palma s krokodýlem.

Ve městě sídlí Lycée Alphons Daudet, kde funguje česká sekce, jež na lyceu umožňuje studium českým dívkám. Od roku 1920 funguje česká (dříve československá) sekce také v Dijonu (Lycée Carnot), kde studují dívky i chlapci‎. Absolventi českých a československých sekcí dokonce založili vlastní asociaci – www.dijon-nimes.eu  Odkaz na externí stránky

FOTO (C) Městská část Praha 1