Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní
15-4-2016

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

Partnerství první pražské městské části a krásného jihofrancouzského města Nîmes je na skvělé úrovni a jen během letošního jara je v plánu řada akcí. O těch neformálních aktivitách i osobních vztazích ani nemluvě. Setkání se studenty z Lycée Ernest Hemingway, z Collège Jean Rostand, účast běžců z Nîmes na květnovém Pražském maratonu a oficiální návštěva francouzského starosty a radních v Praze 1 – takový je jen stručný výběr z řady aktivit v Praze. K tomu je třeba připočítat české návštěvy ve Francii.

V těchto dnech navíc byla v Praze 1 místostarostka Nîmes pro oblast školství Valérie Rouverand, která se zúčastnila výběru studentek pro českou sekci v Nîmes, jež funguje na tamějším Lycée Alphonse Daudet. 

„Ze spolupráce s Nîmes mám ty nejlepší dojmy – a je to navíc spolupráce velmi efektivní a přínosná, a to, jak věřím, pro obě strany. Potvrdilo mi to i jednání s paní místostarostkou Valerií Rouverand,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který se v pátek s paní místostarostkou sešel na radnici ve Vodičkově ulici.

Diskuse se zúčastnili i Jiří Votava, projektový manažer z Francouzského institutu v Praze, ředitelka Francouzského institutu a Rada pro kulturu a spolupráci Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze Isabelle Guisnel a vedoucí oddělení školství MČ Praha 1 Michaela Vencová.  

Pan starosta a jeho francouzský protějšek si vyměňovali své zkušenosti zejména právě z oblasti školství. Oldřich Lomecký popsal strukturu mateřských a základních škol zřizovaných Městskou částí Praha 1 a vyzdvihl jejich všeobecně uznávanou vysokou úroveň. Ocenil i inspiraci, kterou české školství získává od velmi kvalitního systému výuky ve Francii.

Valérie Rouverand uvedla, že se město Nîmes stará o více než osmdesát škol různých stupňů. Jak přiznala, jsou i různé úrovně dané mimo jiné tím, ve které čtvrti se škola nachází. 

Velmi podrobně rovněž diskutovali o začleňování dětí s handicapem, tedy o problematice, o které je u nás vedena místy bouřlivá i nefundovaná debata.

V Nîmes jsou děti s různými handicapy zařazováni do běžných i speciálních tříd. „Máme čtyřicet speciálních tříd určených pro děti s handicapem, které jsou ale součástí běžných škol,“ vysvětlila Valérie Rouverand a dodala, že o zařazení do běžných či speciálních tříd rozhodují odborníci a lékaři, kteří mají poslední slovo.

„Nedávno jsme ale měli případ, kdy matka trvala na zařazení dítěte s handicapem do běžné třídy. Měli jsme k tomu výhrady, ale vyhověli jsme ji, i když si myslíme, že to jejímu dítěti neprospěje,“ popsala Valérie Rouverand a zdůraznila, že každé dítě s handicapem doprovází ve Francii asistent financovaný státem.

Vedoucí oddělení školství MČ Praha 1 Michaela Vencová v reakci poznamenala, že v České republice by zákonná garance asistence pro handicapované měla platit od letošního září. 

V Nîmes byla v roce 1924 založena na tamějším lyceu česká sekce pro studenty – chlapce. První česká sekce byla otevřena už v roce 1920 na Carnotově lyceu v Dijonu. V roce 1923 byla v Saint-Germain-en-Laye nedaleko Paříže zřízena sekce pro dívky. U zrodu českých sekcí ve Francii stály významné osobnosti – Edvard Beneš, Ernest Denis a další.

Dnes existují celkem dvě sekce – v Dijonu pro chlapce a dívky a pro dívky v Nîmes.

Více informací: http://www.ifp.cz/Sections-tcheques-en-France-Dijon Odkaz na externí stránky .


Kompletní fotogalerii z této akce si můžete prohlížet a stahovat
kliknutím na tento odkaz nebo obrázek nahoře

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

Vztahy Prahy 1 a Nîmes jsou vynikající a velmi intenzivní

FOTO (C) Městská část Praha 1