Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Kolik nás všechny stojí úklid psích exkrementů?
2-3-2016

Kolik nás všechny stojí úklid psích exkrementů?

Znáte to jistě sami, procházíte se centrem města, užíváte si příjemnou procházku se svými blízkými a jediné, co vám kazí prožitek z příjemně stráveného času, jsou psí výkaly, které leží často uprostřed chodníku. Přestože úklid psích exkrementů nespadá přímo do mých kompetencí, uklízí se většinou z prostoru chodníků, které do mých kompetencí spadají. Navíc se mi dostalo do rukou i pár rozhořčených emailů našich občanů, kteří si stěžují na psí exkrementy v našich ulicích a mají pocit, že se jejich úklidu vůbec nevěnujeme. Jak je to doopravdy?

Uklízet chodníky celkově by mělo hlavní město Praha, ale protože chceme mít v centru skutečně čisto, staráme se o spoustu věcí sami jako Městská část Praha 1 a stojí nás to nemalé peníze. Stejné je to i s úklidem psích exkrementů. Každý rok tak úklid po psích miláčcích přijde Prahu 1 na minimálně 12 000 000 Kč. Na tento rok je v rozpočtu vyhrazeno 10 260 000 Kč, které jsou určeny na úklid chodníků, psích záchodků a vývoz košů na psí exkrementy. K tomu ještě připadá zvlášť 2 400 000 Kč určených na nákup papírových sáčků.

Názor některých našich spoluobčanů je: „Za psa přece pravidelně platím poplatek, tak po svém psu uklízet nemusím. O to se přeci postará městská část.“ V Praze 1 je pak registrovaných 1 353 psů a ročně se tak vybere pouhých 800 000 Kč. Jak sami vidíte, to ani zdaleka nepokryje náklady spojené s úklidem. Bohužel tento problém nemá žádné jednoduché řešení.

 A ještě několik čísel spojených s úklidem psích exkrementů:

Vývoz jednoho koše na psí exkrementy vyjde na 13,50 Kč

Koše se vyváží 12x měsíčně

Na území Prahy 1 se nachází 258 košů určených na psí exkrementy a 384 stojanů na papírové sáčky.

Papírové sáčky se doplňují 12x měsíčně

Poplatek ze psa vyjde na 1 500 Kč ročně/ důchodci platí 200 Kč ročně

Pro představu, dovedete si představit, kolik by za stejné peníze, bylo opravených chodníků, tedy uděláno něco pozitivního, namísto toho, aby se vynakládaly prostředky na odstraňování nepořádku způsobeného nezodpovědnými majiteli psů? Záměrně nepíši psů, ti si po sobě uklidit neumí, ale majitelé prostě musí.