Doprava, parkování a úklid Školství a spolky Kultura Sport Čistota a životní prostředí Bezpečnost a veřejný pořádek Sociální péče a zdravotnictví Byty, nebyty a privatizace Územní rozvoj a investice Obchod, služby a podnikání
Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!
28-1-2016

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Zastupitelé hlavního města Prahy odsouhlasili na svém včerejším jednání po téměř tříhodinové diskuzi nové znění Obecně závazné vyhlášky č. 5/2013 o provozování pouliční umělecké veřejné produkce na veřejně přístupných místech, tzv. busking. Obsah vyhlášky, která by měla vyjít v platnost od 1. března je kompromisem mezi různými názory a právními možnostmi. Základní mantinel dalo celé věci Ministerstvo dopravy, které od roku 2013 nepovažuje busking za zvláštní užívání komunikace vyžadující zábor.

Městská část Praha 1 připravila návrh novely vyhlášky již v květnu roku 2014 jako reakci původní znění vyhlášky. Ta sice možná měla dobrý úmysl, ale její vágní obsah a nevynutitelné podmínky provozování buskingu způsobily, že nejen občané Prahy 1, ale také zaměstnanci firem a personál provozoven byli doslova denně konfrontováni nadměrným hlukem z akustické podoby buskingu.  Bohužel komunální volby na podzim roku 2014, a následně personální změny na pražském magistrátu zavinily, že diskuze nad novým zněním vyhlášky začaly na základě dlouhodobého tlaku Prahy 1 až v průběhu roku 2015.

Zdravý rozum zvítězil

„Praha 1 nikdy nebojovala proti slušným buskerům patřících k přirozenému koloritu historického centra. Od roku 2013 však vyšlo najevo, že regulace je nutná tam, kde se na původně dobré myšlence přiživují další osoby. Ty svým bezohledným chováním nedaly Praze 1 i hlavními městu jinou možnost, než přistoupit k vyšší míře regulace“ – uvedl radní pro oblast bezpečnost, prevenci kriminality a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD), který byl hlavním iniciátorem změny stávající vyhlášky. 

Nové znění vyhlášky zakazuje například používání elektronických zesilovacích reproduktorů nebo vystoupení s živými zvířaty. Omezená je i doba hraní. Hrát se nově bude moci od 9:00 do 22:00 hodin vždy maximálně hodinu v kuse s hodinovou přestávkou. Mezi místa, kde je akustický busking zakázán úplně přibyla například Mostecká ulice, jejíž občané proti buskingu sepsali petici. Stejně jako uživatelé nebytových prostor v okolí Václavského náměstí. Jejich petice měla dokonce přes 1000 podpisů. 

O tom, že je současný stav déle neudržitelný a je třeba zásadní změny volala kromě Prahy 1 také městská policie. Její pražský ředitel, Eduard Šuster rovněž vyjádřil současnému znění vyhlášky podporu s tím, že se po vyhodnocení dopadu nebrání další diskuzi nad jejím obsahem.

Busking je záležitostí v drtivé většině centra Prahy. „Městská část Praha 1 byla od roku 2013 adresátem v celkovém součtu tisícovky stížností na především akustickou formu buskingu. Takto dlouhá doba jen dokazuje, že i když se pro všechny negativně zatížené občany Prahy jedná o zcela jednoznačnou věc, pro mnoho zastupitelů Prahy je jakákoliv forma regulace nemyslitelná. Čas zcela jistě ukáže, zda bude potřeba novela, nebo bude možné uvažovat o modelech, které jsou často využívané ve srovnatelných západních městech Evropy. Za občany i všechny oprávněné stěžovatele však nyní děkuji všem zastupitelům, kteří návrh podpořili“ – uzavřel Daniel Hodek, 1. zástupce starosty Prahy 1, a zastupitel hlavního města Prahy za ČSSD.
Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!

Praha se zastala občanů. Pouliční umění dostalo nová pravidla!